1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. BM'den 'İntikam Saldırılarını Durdurun' Çağrısı
BMden İntikam Saldırılarını Durdurun Çağrısı

BM'den 'İntikam Saldırılarını Durdurun' Çağrısı

Birleşmiş Milletler, Libya'daki tüm taraflara itidal çağrısında bulunarak, şiddet ve intikam saldırılarının önüne geçilmesini istedi.

26 Ağustos 2011 Cuma 14:03A+A-

Birleşmiş Milletler, Libya'daki tüm taraflara itidal çağrısında bulunarak, şiddet ve intikam saldırılarının önüne geçilmesini istedi.

Bu çağrı, hem Kaddafi taraftarlarının hem de isyancıların, yakaladıkları kişileri öldürmeye başladıkları yolundaki haberleri izliyor.

Birleşmiş Milletler, Libyanın dondurulan mal varlıklarının 1,5 milyar dolarlık kısmını acil insani ihtiyaçların karşılanabilmesi için serbest bıraktı.

Büyük ölçüde isyancıların kontrolünde olan Trablus'ta çatışmalar hala devam ediyor.

Başkentte dün Kaddafi güçlerinin denetiminde olan Ebu Selim bölgesinde de çatışmalar patlak verdi.

Kaddafi'nin memleketi Sirte'ye girmeyi hedefleyen isyancıların sert direnişle karşılaştıkları haber veriliyor.

İşkence iddiaları

Birleşmiş Milletler'in insan hakları sözcüsü Rupert Colville, tarafların yakaladıkları kişilere işkence ettiği ve öldürdüğü iddialarını doğrulamanın zor olduğunu ancak bunların Libya için görevlendirilen komisyon tarafından araştırılacağını söyledi.

Örgüt daha önce Libya'daki bazı askeri eylemlerin savaş suçu ve insanlığa karşı suç kapsamına girebileceğini açıklamıştı.

Hafta başında isyancıların kurduğu Geçici Ulusal Konsey'in Başkanı Mustafa Abdül Celil, isyancıları intikam saldırılarına girişmemeleri konusunda uyarmış, bu çağrısına uyulmaması halinde istifa edeceğini söylemişti.

BBC muhabiri Rupert Wingfield-Hayes Trablus'un Mitiga bölgesinde, 17 isyancının cesedinin getirildiği hastaneyi ziyaret etti.

Doktorlar, Kaddafi güçlerince tutsak alınınan bu kişilerin, isyancıların başkenti ele geçirmesinden sonra işkence edilip öldürüldüğünü söyledi.

Hastanede görevli bir İngiliz doktor, cesetlerin bazılarının başlarının arkasında kurşun izi olduğunu belirtti.

Bu doktor, cesetleri savaş suçları mahkemesine sunulma olasılığı üzerine incelediklerini kaydetti.

Bu arada kent merkezinde 10'dan fazla Kaddafi yanlısının cesetleri bulundu. Bu kişilerden ikisinin ellerinin arkadan bağlı olduğu görüldü.

BBC 

HABERE YORUM KAT