1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. BM’den Gazze’ye 2,5 Milyon Dolar Yardım
BM’den Gazze’ye 2,5 Milyon Dolar Yardım

BM’den Gazze’ye 2,5 Milyon Dolar Yardım

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım ve Kalkınma Koordinatörü Robert Piper, Gazze’deki acil ihtiyaçların giderilmesi için 2,5 milyon dolar tahsis edildiğini açıkladı.

25 Ağustos 2017 Cuma 09:54A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım ve Kalkınma Koordinatörü Robert Piper, yaptığı yazılı açıklamada, Gazze’deki insani durumda yaşanan kötüleşmenin hâlâ sürdüğünü belirterek, işgal altındaki Filistin toprakları için ayrılan insani bağış fonundan Gazze’deki acil ihtiyaçların giderilmesi için 2,5 milyon dolar tahsis edildiğini aktardı.

AA’da yer alan habere göre, Gazze’de yarısı çocuklar olmak üzere sivil halkın yaşadığı insani sıkıntının unutulduğunu vurgulayan Piper, tahsis edilen parayla sağlık, su ve kanalizasyon alanlarında kullanılacak önemli 190 tesisin çalışmalarının sürdürebilmesi amacıyla jeneratörler için akaryakıt dağıtılacağını kaydetti.

Bundan Gazze’deki yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yararlanacağını söyleyen Piper, ayrıca, söz konusu miktarla hayat kurtarıcı temel tıbbî araç gereç ve ekipmanlar ile güneş enerjisi panelleri temin edileceğini, bunun yanı sıra nakdî yardımlar yapılacağını ifade etti.

Piper, gıda güvensizliğini ortadan kaldırmak ve su kuyularından arazilerine su pompalayan küçük çaplı çiftçilerin gıda üretim maliyetini düşürmek için tarım sektörüne de destek verileceğine dikkat çekti.

Gazze’de 4 aydır enerji krizi yaşandığını bildiren Piper, hastaneler ve diğer kurumların neredeyse gün boyu jeneratörler ile çalışmalarını yürüttüğünü ancak bunların devamlı kullanmaya uygun olmadığını duyurdu.

“Yurt Dışında Tedavi Görmesi Gereken Çok Sayıda Hasta Var”

İlaç sıkıntısına da değinen Piper, Gazze’ye en son giren ilaç kamyonunun Batı Şeria’dan mart ayında gönderildiğini hatırlatarak ciddi ilaç sıkıntısı çekildiğini belirtti.

Piper, “Temel ilaç stoklarının yüzde 40’ı tükendi. Bunun yanı sıra yurt dışındaki hastanelerde tedavi görmesi gereken çok sayıda hasta var.” ifadelerini kullandı.

İşgal altındaki Filistin toprakları için ayrılan insani bağış fonu, Belçika, Almanya, İrlanda, İtalya, Malta, Norveç, İspanya, İsveç, İsviçre ve Türkiye’deki hükümetlerin yaptığı bağışların toplanmasından oluşuyor.

İşgalci İsrail, Hamas’ın Haziran 2006’daki seçimlerden başarıyla çıkmasının ardından Gazze’ye abluka uygulamaya başlamış, 2007 yılının ortasından itibaren de ablukayı daha da şiddetli şekilde uygulamaya devam etmişti.

Uluslararası kurumlar tarafından hazırlanan raporlarda, yaklaşık 1,9 milyon kişinin yaşadığı Gazze Şeridi’nin “dünyanın en yoğun nüfusa sahip bölgesi” olduğu, fakirlik ve işsizlik nedeniyle bölge halkının yüzde 80’inin hayır kurumlarından aldığı yardımlarla geçimini sağladığı belirtiliyor.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT