1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. BM’den Çağrı: Halep’i Mezar Olmaktan Kurtarın
BM’den Çağrı: Halep’i Mezar Olmaktan Kurtarın

BM’den Çağrı: Halep’i Mezar Olmaktan Kurtarın

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü O'Brien, “Halep’in doğusunun devasa bir mezara dönüşmemesi, insanlık adına sivillerin korunması ve kuşatma altındaki kente erişim sağlanması için yalvarıyoruz.” dedi.

01 Aralık 2016 Perşembe 00:42A+A-

BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Halep’te artan çatışmalar ve “alarm verici” insânî durumu görüşmek üzere acil toplandı.

AA’da yer alan habere göre, oturumda konuşan, BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien, BMGK’nın Suriye’de 5 yıldan uzun süredir devam eden savaşın milyonlarca kişi üzerindeki yıkıcı etkisini, insânî yardım, sivillerin korunması ve siyâsî çözüm için yapılan çağrıları görmezden geldiğini söyledi.

“Halep’in Doğusu 150 Gündür Kuşatma Altında”

Son birkaç günde Halep’in doğusunda artan saldırılar nedeniyle yerinden edilenlerin sayısının 25 bine ulaştığını belirten O'Brien, binlerce insanın daha yerinden edilme riskiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Halep’in doğusunun 150 gündür kuşatma altında olduğuna dikkat çeken O'Brien, insanların abluka, çatışma ve hava saldırıları altında daha fazla hayatta kalamayacakları uyarısında bulundu.

O-Brien, “Halep'in doğusunun devasa bir mezara dönüşmemesi, insanlık adına sivillerin korunması ve kuşatma altındaki kente erişim sağlanması için yalvarıyoruz.” dedi.

İngiltere ve ABD’den Rusya’ya Eleştiri

Oturumda konuşan İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft ve ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, Rusya’ya yüklendi.

Rycroft, Rusya’nın BMGK’daki Suriye’ye yönelik kararları veto etmesini ve sivilleri aç bırakmayı bir savaş taktiği olarak kullanan Beşşar Esed rejimini desteklemesini eleştirdi.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Power da BMGK’da oylanacak İspanya, Mısır ve Yeni Zelanda tarafından hazırlanan 10 günlük “insânî mola” tasarısının kabûl edilmesi çağrısında bulundu.

Power, Rusya’nın BMGK’da oylanacak karar tasarısını veto etmesinden endişe duyduğunu sözlerine ekledi.

Rusya Konuyu Değiştirdi

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin ise Batılı ülkeleri ikiyüzlülükle suçlayarak dikkatlerin Halep’e çekildiğini ancak Irak’ın Musul kentinde ve Yemen’de de insânî durumun son derece endişe verici olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum