1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. BM'de Filistin Oylaması Bu Gece!
BM'de Filistin Oylaması Bu Gece!

BM'de Filistin Oylaması Bu Gece!

İsrail'in 1967 öncesi sınırlara çekilmesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını öngören BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı bu gece oylanıyor.

30 Aralık 2014 Salı 12:13A+A-

Ürdün'ün BM Büyükelçisi Dina Kavar,"Tasarıyı BM Güvenlik Konseyi oylamasına sunmaya karar verdik" dedi. Arap delegasyonun BM Güvenlik Konseyi'ne sunulacak taslak karar metni üzerinde uzlaştığını açıklarken, oylamanın konsey sekreterliğinin toplantıyı ne kadar sürede organize edebileceğine bağlı olduğunu söyledi. Kavar, Filistinli BM Gözlemcisi Riyad Mansur ise, bu gece yapılamazsa oylamanın Çarşamba'ya kalabileceğini söyledi. Batılı diplomatlara göreyse bu gece 12'de oylama mümkün. ABD karar tasarısını veto edeceğini açıkladı. Tasarı İsrail'in Filistin topraklarından  İsrail'in 1967 öncesi sınırlara çekilmesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını öngören BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı bu gece oylanıyor. 

Bugün, Doğu Kudüs dahil olmak üzere Batı Şeria’nın belirli bölgeleri ve Golan Tepeleri’nin önemli bir bölümü, BM kararlarında tanımlanmış olarak İsrail işgali altında bulunuyor.  Filistin Devleti'nin 1967 sınırları içinde kurulması talebi, bu tarihte meydana gelen Altı Gün Savaşı’yla işgal edilen söz konusu bölgelerin Filistin kontrolüne girmesini öngörüyor. 

Al Jazeera

bmfilistin_0-001.jpg

HABERE YORUM KAT