1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. BM Yemen’deki 175 Sağlık Kliniğini Kapatıyor!
BM Yemen’deki 175 Sağlık Kliniğini Kapatıyor!

BM Yemen’deki 175 Sağlık Kliniğini Kapatıyor!

Birleşmiş Milletler, Eylül ayında Yemen’de bulunan 175 sağlık kliniğini maddi nedenlerden dolayı kapatacağını açıkladı.

05 Eylül 2019 Perşembe 16:53A+A-

BM Nüfus Fonu Yemen temsilciği, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Yemen’de bulunan 268 sağlık kliniğinden 175’nin finansal problemlerden dolayı kapatacağını bildirdi.

Yemen temsilciği, kapatılan sağlık tesislerinden dolayı 1 milyondan fazla hamile kadının ve salgın hastalıklardan dolayı ölüm tehlikesi altında olan binlerce çocuğun yaşamlarının riski altında olacağını vurguladı.

Yemen’de bulunan BM insani yardım çalışanları, son dönemde bağışların azaldığını ve klinikleri idare etmenin zorlaştığını belirttiler.

Savaşın en acımasız yüzüyle karşılaşan Yemenliler, hastane ve sağlık ocaklarının kapatılması, ilaç ve tıbbi yardımın da kesilmesiyle yaşamları daha da zorlaşacak.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de İran destekli Husiler ile Suudi Arabistan’ın öncülük ettiği batı destekli koalisyona bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT