1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. BM: PKK/YPG Çocukları Savaşçı Olarak Kullanıyor
BM: PKK/YPG Çocukları Savaşçı Olarak Kullanıyor

BM: PKK/YPG Çocukları Savaşçı Olarak Kullanıyor

PKK/YPG örgütünün çocukları savaşçı olarak kullandığına dair Birleşmiş Milletler'de yeni bir rapor yayımlandı. BM İnsan Hakları Konseyi'nin yayımladığı raporda çocuklara yönelik uygulamalardan endişe duyulduğu belirtildi.

17 Ocak 2020 Cuma 21:13A+A-

Birleşmiş Milletler, PKK/YPG'liler çocukları kendi emellerine alet ettiklerine ilişkin "Çocuklarımın Hayallerini Sildiler: Suriye'de Çocuk Hakları" isimli rapor yayımladı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin raporunda PKK/YPG’nin çocukları savaşçı olarak kullandığına dair yeni bulgular paylaşıldı.

PKK/YPG'nin 18 yaş altı kız ve erkekleri örgüte kabul ettiği belirtilen raporda, erkek ve kız çocuklarının Halep, Haseke, Aynel Arab ve Rakka'da örgüt tarafından kullanıldıklarının belgelendiği vurgulandı.

Çocukların silah altına alındıklarına ilişkin bilgi paylaşan bir kaynağın, silah çok büyük olduğu için 10 yaşında bir çocuğun kalaşnikofu nasıl sürüklediğini anlattığı belirtildi.

PKK/YPG'nin kontrolü altındaki bölgelerde ebeveynlerin, sertifikalarının rejim tarafından kabul edilmeyeceği endişesiyle çocuklarını bu okullara yollamak yerine kendileri eğitim vermeyi tercih ettiği aktarılan raporda, rejim okullarına kayıtlı çocukların, okul üniformaları giydiği için taciz edildiği vurgulandı.

Konsey tarafından belgelenen bir olayda, bir babanın, YPG’nin kontrol noktasındaki tacizlerinden korumak için çocuklarına önce normal kıyafetler giydirdiği, okula girerken ise okul üniformalarıyla değiştirdiği aktarıldı.

Raporda, konseyin, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun hava saldırılarının siviller üzerindeki olumsuz etkisinden duyduğu endişeye vurgu yapıldı.

Koalisyonun, PKK/YPG'nin kontrolündeki Suriye Demokratik Güçlerini (SDG) DEAŞ'a karşı yürüttüğü operasyonlarda kullanırken, özellikle Rakka ve Deyrizor'un büyük oranda imhasına yol açtığı kaydedildi.

AA

HABERE YORUM KAT