1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. BM, Libya'ya Müdahale Kararı Aldı
BM, Libyaya Müdahale Kararı Aldı

BM, Libya'ya Müdahale Kararı Aldı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Libya'yı uçuşa yasak bölge ilan etti ve müdahale kararı aldı.

18 Mart 2011 Cuma 00:57A+A-

Libya'nın hava sahasının kapatılmasına yönelik öneri BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edildi.

Karar 10 oyla geçerken ret oyu çıkmadı, 5 ülke çekimser kaldı.

Bu kararla, konsey Libya hava sahasını uçuşa kapalı bölge ilan etti; kararda bu amaçla bütün askeri tedbirlerin alınması ibaresi var.

Güvenlik Konseyi'nin bu kararıyla, Libya'ya müdahale için yasal zemin sağlanmış olurken, konseyde artık kararın nasıl uygulanacağı görüşülecek.

Buna da kararda vurgu yapılıyor ve 'bütün gerekli askeri tedbirlerin alınması' deniyor. 'Bütün önlemler' demek de, kararın destekçileri ABD, İngiltere Fransa ve diğer ülkelerin operasyon hazırlığı anlamına geliyor. (Kararda ''işgalci güç oluşturma dışında'', ''gerekli tüm önlemlerin'' alınması deniyor)

ABD, İngiltere ve Fransa'nın askeri üslerinde bir hareketlilik zaten mevcut iken, ABD Libya'ya operasyon düzenleme gücü ve yeteneğinde olduğunu daha önce bildirmişti.

Düşünülen, öncelikli olarak Kaddafi uçaklarının havalanmasını engellemek ki bunun için de, Libya'nın hava savunma sitemlerinin vurulması da var. Ardından ise tank ve zırhlı birliklerin hedef alınacağı anlaşılıyor.

Detaylar arasında, uçakların yanında cruz füzelerinin de kullanılması var. Ayrıca, kararda Akdeniz üsleri kullanılacak deniyor. Bu gözlerin İtalya'daki NATO üssü ile Girit ve Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki üslere çeviriyor.

Selim Atalay / NTVMSNBC

 

 

HABERE YORUM KAT