1. HABERLER

  2. HABER

  3. BM Hücre Hapsinin Yasaklanmasını İstiyor
BM Hücre Hapsinin Yasaklanmasını İstiyor

BM Hücre Hapsinin Yasaklanmasını İstiyor

Birleşmiş Milletler cezaevlerindeki tutukluların uzun süre hücre hapsinde tutulmaları uygulamasının sona erdirilmesi çağrısında bulundu.

20 Ekim 2011 Perşembe 00:08A+A-

BM'nin işkence konusundaki özel raportörü Juan Mendez, uzun süreli tecride maruz kalan tutukluların ciddi fiziksel ve ruhsal zarar gördüklerine dikkat çekti.

Mendez bu sebeple, tecrit uygulamasının bir işkenceye dönüştüğünü belirtti.

BM raportörü Mendez ayrıca zihni sıkıntıları bulunan kişilerin ve genç yaştakilerin hücre hapsine çarptırılmamaları gerektiğini söyledi.

Mendez kısa süreli hücre hapsinin, tutukluların korunması amacıyla kabul edilebileceğini ancak on beş günden uzun tecridin yasaklanması gerektiğini belirtti.

BM genel kurulunda söz alan Mendez, hücre hapsinin birçok ülkede uygulanmasına ve yaygın şekilde suistimal edilmesine dikkat çekti.

Washington American Üniversitesi'nde hukuk profesörü olan Mendez konuşmasında, birkaç günden uzun süre hücre hapsinde tutulan kişilerde ortaya çıkan fiziksel ve zihni hasarları ortaya koyan araştırmalara yer verdi.

Mendez konuşmasında, ABD'de, 20 ile 25 bin arasında tutuklunun hücre hapsinde tutulduğunu belirtti ve Çin'de iki yıldır hücre hapsinde tutulan, casuslukla itham edilen bir kadının durumuna dikkat çekti.

BBC 

HABERE YORUM KAT