1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. BM: Hadi Yemen’in Meşru Lideri
BM: Hadi Yemen’in Meşru Lideri

BM: Hadi Yemen’in Meşru Lideri

BM Güvenlik Konseyi, Husilerin eylemlerini kınadı, Cumhurbaşkanı Hadi'nin ülkenin meşru lideri olduğunu duyurdu. BM Yemen Özel Temsilcisi Cemal bin Ömer, "Ülke iç savaşın eşiğine geldi" dedi.

23 Mart 2015 Pazartesi 05:22A+A-

BM Güvenlik Konseyi, Yemen'de, Husilerin ilerleyişini sürdürmesi ve Cumhurbaşkanı Hadi'nin uluslararası toplumdan yardım talebinde bulunması üzerine acil toplantı yaptı.

Toplantıda kabul edilen BM Güvenlik Konseyi Başkanlık bildirisinde, Yemen'in toprak bütünlüğü ve Cumhurbaşkanı Hadi'nin meşruiyetine destek verildiği bildirildi. Tüm taraflardan ve BM üyesi ülkelerden, Yemen'in birliği ve egemenliğine zarar verecek eylemlerden sakınmaları çağrısı yapıldı.

Özellikle ülkede ilerleyişini sürdüren Husilerin eylemleri ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına uymaması kınanarak, tek yanlı eylemlerin Yemen'in güvenlik ve istikrarına tehdit oluşturduğu kaydedildi.

Bildiride Husiler ve tüm taraflardan Körfez İşbirliği Teşkilatı'nın inisiyatifine ve bunun uygulama mekanizmasına bağlı kalmaları istenerek Güvenlik Konseyi kararlarına uyulmaması halinde daha ileri adımların atılacağı uyarısı yapıldı.

AA

HABERE YORUM KAT