1. HABERLER

  2. HABER

  3. BM: Çin Muhaliflere Baskıyı Artırıyor
BM: Çin Muhaliflere Baskıyı Artırıyor

BM: Çin Muhaliflere Baskıyı Artırıyor

Birleşmiş Milletler, bugün Norveç'in başkenti Oslo'da yapılacak Nobel Barış Ödülü töreni öncesinde Çin'in en az 20 muhalifi tutukladığını duyurdu.

10 Aralık 2010 Cuma 12:36A+A-

Nobel Komitesi'nin bu yıl barış ödülünü hapisteki muhalif Liu Şiaobo'ya vermesi Pekin'i öfkelendirmişti.

Geçen yıl 'Halkı devleti yıkmaya kışkırtmak' suçundan 11 yıl hapis cezasına çarptırılan 54 yaşındaki Liu, 1989'da Tiananmen Meydanı'ndaki protesto eyleminin öncülerinden biriydi.

Bugünkü törende Liu'nun koltuğu boş kalacak.

Çin ödül töreni öncesinde, bazı muhalifleri ev hapsine alırken BBC dahil bazı yayın kuruluşlarının yayınlarını engellemeye başladı.

Pekin, ödül törenine katılacak ülkelerin Çin'e saygısızlık etmiş olacaklarını savundu.

Aralarında Rusya, Küba, Venezuela, Suudi Arabistan, İran ve Pakistan'ın da bulunduğu 18 ülke ödül törenini boykot ediyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Nobel Komitesi üyeleri için "palyaçolar" demiş ve kurumun "Çin aleyhinde gürültü koparmaya" çalıştığını savunmuştu.

Nobel Komitesi Başkanı Thorbjoern Jagland ise BBC'ye açıklamasında Nobel Barış Ödülü'nün Liu Şiaobo'ya verilmesinin, Çin'e Batı değerlerini dayatma amacını taşımadığını söyledi.

'Amaç Batı'nın değerlerini dayatmak değil'

Jagland, ödülün evrensel insan hakları odaklı olduğunu belirterek "Nobel Çin'e karşı bir ödül değil" dedi.

Thorbjoern Jagland "Bu ödül, ekonomik kalkınmanın siyasi reformlarla birleştirilmesinin Çin'in geleceği için önemli olduğuna ve Çin'de temel insan hakları için mücadele verenlerin desteklenmesine dair bir mesajdır. Bu ödül, bunların Batı değerleri değil, evrensel haklar olduğu mesajını vermektedir." diye konuştu.

Jagland, Birleşmiş Milletler'in tüm üyelerinin İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ni imzaladığını anımsatarak, bu imzaların belli yükümlülükler getirdiğini söyledi

BBC

HABERE YORUM KAT