1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bizim İnancımızda Cami Tapınak Değildir
Bizim İnancımızda Cami Tapınak Değildir

Bizim İnancımızda Cami Tapınak Değildir

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Bizim inancımızda cami tapınak değildir. Bizim inancımızda tapınak yoktur. Kabe de tapınak değildir, cami de tapınak değildir" dedi.

01 Mart 2015 Pazar 19:01A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Manavgat ilçesinde hayırsever iş adamı Hüseyin Avşaroğlu tarafından annesi ve babası adına yaptırılan Rukiye - Mustafa Avşaroğlu Camisi'nin açılışına katıldı.

Görmez, açılışta yaptığı konuşmada, Kur'an-ı Kerim'de insanoğlunun, insanın yaradılış gayesini anlatan sayısız ayetler bulunduğunu belirterek, "Allah sizi topraktan, yerden yarattı ve sizden yeryüzünü imar etmenizi istedi" ayetini hatırlattı.

Görmez, ayette bahsedilen "Yeryüzünü imar etmenin", yirminci yüzyılın hastalığı gibi, gökdelenler dikmek, binalar yapmak, inşaatlarla donatmak olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Yeryüzünü imar etmek sadece, bütün şehirleri betonlarla doldurmak hiç değildir. Yeryüzünü imar etmek sadece şehirlerin altına elektrik ve su şebekeleri kurmak da değildir. Bütün bunlarla birlikte asıl yeryüzünü imar etmek, yürekler arasında merhamet şebekeleri kurmaktır. Yeryüzünü imar etmek, insanın gönül dünyasını imar etmektir. Kalbimizi ve ruhumuzu imar etmektir. Kalp ve ruh imar edilmeden, insanlar yeryüzünü imar edemezler. Bu vazifeyi, yaradılış sebebini, hilkatin sebebini yerine getiremezler. Peki dört minareli kubbeli camileri inşa etmekle biz camileri imar edebilir miyiz? Hayır. Camileri inşa ediyoruz sadece. Camileri ne zaman imar ederiz? Camilerimizi gençlerle doldurduğumuz zaman, gençlerimizle doldurduğumuz, çocuklarımızın kalpleri, minik yürekleri cami muhabbetiyle dolduğu zaman camileri imar etmiş oluruz. Camilerden dışladığımız hanımefendilerimiz bizlerle birlikte kendi mekanlarında ibadete durdukları zaman imar etmiş oluruz. Camileri ne zaman imar etmiş oluruz? Camileri, hayatından kıyısından, köşesinden hayatın merkezine taşındığımız zaman, içinde ders halkalarıyla, sevgi ve muhabbetimizi paylaştığımız zaman, bedenlerimizle saf tutmak yerine ruhlarımızı ve kalplerimizi kaynaştırdığımız zaman. İşte o zaman camileri imar etmiş oluruz."

"Camiler, birlik ve beraberliğimizi pekiştirerek rabbimize yöneldiğimiz mekanlardır"

Camilerin sadece namaz mekanı olmadığını, sadece namaz kılma mekanı olsaydı, cami inşa etmeyi Peygamberimizin bize emretmeyeceğini vurgulayan Görmez, "Çünkü camiler, kalpleri ve yürekleri birleştirerek, sevgi ve muhabbetimizi paylaşarak, birlik ve beraberliğimizi pekiştirerek rabbimize yöneldiğimiz mekanlarımızdır. Bizim inancımızda cami tapınak değildir. Bizim inancımızda tapınak yoktur. Kabe de tapınak değildir, cami de tapınak değildir. Biz o mekanlarda yüreklerimizi birleştirmek için bir araya geliriz" diye konuştu.

"Camilerimizin kapılarını hanımefendilerimize kapatmışız"

Görmez, 2011 yılında Cami Çocuk çalışmalarını başlattıklarını ve halen devam ettiklerini hatırlatarak,  her çocuğun kalbinde ve yüreğinde camiye karşı bir muhabbet olmasını, içinde koşuşturmasını istediklerini belirtti.

Türkiye'deki 8 milyon engelli vatandaşı ihmal ettiklerini fark ederek her il ve ilçedeki camileri yeniden donatmaya çalıştıklarını ifade eden Görmez, bütün camilerin her türlü engellinin ulaşımını sağlayacağı şekilde hazır olması gerektiğini vurguladı.

Görmez, 2013 yılında 'Cami ve Kadın' konusu üzerinde çalıştıklarını hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Az önce de ifade ettiğim gibi, sevgili Peygamberimiz zamanında hiçbir vakit namazı yoktur ki, hanımefendiler mescitte hazır bulunmasınlar. Hiçbir Cuma namazı yoktur ki Peygamberimiz ve ashabıyla birlikte orada hazır bulunmasınlar. Medine'de bütün hanımefendilerin katılmadığı hiçbir bayram namazı olmamıştır. Ama sonra her ne hikmetse biz camilerimizin kapılarını hanımefendilerimize kapatmışız. Tamamen örflerin, geleneklerin dinin önüne geçmesinden kaynaklanmıştır."

"Kahvehane köşelerinde kaybettiğiniz vakitlerle neşeyi bulamazsınız"

 2014 yılında ise cami ve gençlik üzerinde durarak "Geç Kalma Genç Gel" çağrısında bulunduklarını dile getiren Görmez, eğer camiler gençlerle dolmazsa, camileri imar etmiş olamayacaklarını vurguladı.

Görmez, Antalya'da sabah namazında gençlik arasında buluşmaların olmasının büyük bir sevinç ve mutluluk olduğunu dile getirerek, "Gençlere sesleniyorum. Sevgili Peygamberimiz ideal genci 'Neşeyi rabbine ibadette bulan gençlik' olarak tarif etmiş. Başka yerlerde neşeyi arayan gençlerimize sesleniyorum. İnanın o kahvehane köşelerinde kaybettiğiniz vakitlerle neşeyi bulamazsınız" diye konuştu.

Hayırsever iş adamı Hüseyin Avşaroğlu da caminin yapımında emeği geçenlere ve destek olanlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından yapılan dua ile Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Mehmet Türel, eski Milli Savunma Bakanı ve Antalya Milletvekili Vecdi Gönül,  Manavgat İlçe Müftüsü Hasan Hayri Yaşar tarafından caminin açılış kurdelesi kesildi. 

Törende ayrıca Kur'an-ı Kerim tilaveti okundu.

Rukiye - Mustafa Avşaroğlu Camisi'nin inşaatına 2013 Temmuz ayında başlanmış ve 2014 Aralık ayında bitirilmiştir. Yaklaşık bin 300 metrekarelik alan üzerine kurulan cami bin kişi kapasitelidir.

AA

HABERE YORUM KAT