1. HABERLER

  2. BASIN AÇIKLAMASI

  3. “Biz Dinimizi Resmi Kurumlardan Öğrenecek Değiliz”
“Biz Dinimizi Resmi Kurumlardan Öğrenecek Değiliz”

“Biz Dinimizi Resmi Kurumlardan Öğrenecek Değiliz”

Kayseri Özgür-Eğitim-Sen temsilcisi Halit Alper Şimşek yaptığı basın açıklaması ile Hayrünnisa Gül’ün açıklamalarını protesto etti.

09 Kasım 2010 Salı 12:47A+A-

Basın Açıklamasının Tam Metni:

Son günlerde bazı ilköğretim okullarında kız öğrencileri, okuldan atarak, terbiyesizliğe yeltenen okul idarecileri, herkes için anayasal bir hak olan eğitim- öğretim hakkını zorla gasp etmeye çalışmıştır. Yaptıkları terbiyesizliğe de kılık kıyafet yönetmeliğini bahane göstererek, "başörtü giydikleri için okuldan atıldılar" ifadesini kullanmaktan çekinmemişlerdir.

Bu haksızlık ve zorbalığa AKP milletvekili olan ve aynı partinin MKYK'sındaki bazı isimlerinde katılması, bir hükümet korosunu çıkarmış. Son günlerde bu koroya Cumhurbaşkanı eşi de katılmıştır.

Bu koro içinde bulunan iktidar üyesi parlamenter kız çocukları başörtüsü takmaya devam ederse, bu çocukları devlet ailelerinden kopartır, gibi ifade kullanmıştır.  Bir parlementer, hangi cüretle ilköğretim çağındaki çocukları ailelerinden kopartma tehdidinde bulunabiliyor, bunu sendika olarak merak ediyoruz.

Bazı sağcı basın unsurları arasında, var olanı değiştirme çabası, komplocu bir zihniyetle algılanarak, bir diktanın yumuşakça herkes tarafından kabul edilmesi, zorunluluk gibi ifade edilmeye çalışılıyor. "Değişimi arzulayanlar anarşisttir", ifadesi gibi ilkel bir mantıkla insanların en doğal talepleri boğulmak isteniyor.

Cumhurbaşkanı eşinin Bu konuda yaşanan bir cehalet varsa biz bunu da ortadan kaldıracağız" diyen Hayrunnisa Gül, "İlkokul öğrencisinin kendi isteği ile başörtüsü takması gibi bir şey söz konusu olamaz. Bu konuda karar verecek yaşa geldiğinde kararını verir. Bu sözleri ifade eden hanıma şunu belirtmek istiyoruz: İnsanlar nasıl yaşayacaklarını resmi kurumların ağzından mı öğrenecek? Bu soruyu Hayrunnisa Hanım'a sormak isteriz. Bu ifadelerin sahibi kendi hayatlarını ve tercihlerini birilerinden öğrenmiş olabilir; ama özgürlüğün en yüce değer olduğunu bilen bizler, asla resmi kurumlardan nasıl yaşayacağımızı, neyi tercih edeceğimizi öğrenmeyeceğiz.

Özgür-Eğitim Sen olarak özgür eğitim, özgür ülke, özgür insan ilkesinden bir adım sapmadan özgürlüğe düşman olan bütün kurumların ve kişilerin karşısında duracağız. İnsanları resmi kurumların karşısında bir nesne gibi görmek isteyenlere karşı, insanın özne olduğunu öğreteceğimizi de belirtiriz.

Yaşasın Özgür ülke, yaşsın özgür insan, yaşasın Özgür Eğitim-Sen

Kayseri Özgür-Eğitim-Sen temsilcisi Halit Alper Şimşek

HABERE YORUM KAT

5 Yorum