1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bismil'de Kan Aktı!
Bismilde Kan Aktı!

Bismil'de Kan Aktı!

YSK’nın neden olduğu veto krizi, Köşk ve Başbakanlığın devreye girmesiyle çözüm yoluna girdi. Ancak hiç yere kan aktı, bir kişi yaşamını yitirdi.

21 Nisan 2011 Perşembe 10:35A+A-

YSK'nın aralarında yedi BDP'li bağımsız milletvekili adayının da bulunduğu 12 ismin başvurusunu reddetmesiyle başlayan kriz, Türkiye'yi bir anda gerdi. Bölgenin yanı sıra Batı'da da sokakları hareketlendiren ve BDP yöneticilerinin seçimleri boykot etme alternatifini masaya yatırmalarına kadar varan kriz, salı akşamı YSK'dan gelen "eksik belgeler tamamlanırsa yeniden değerlendireceğiz" açıklanmasıyla büyük oranda aşıldı.

Erdoğan Devrede

Başkent kulislerinde YSK'nın "geri adımı" olarak okunan bu açıklamayı yapmasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın en yakın çevresinden görevlendirdiği bazı bürokratların yoğun kulis faaliyetlerinin etkili olduğu belirtiliyor. Salı sabahı erken saatlerden itibaren Çankaya Köşkü'nde oluşturulan "çalışma masası"nda yoğun bir faaliyet yürüten Cumhurbaşkanlığı da YSK'nın havayı yumuşatan açıklamayı yapmasında etkili oldu.

Cumhurbaşkanlığı krizin ilk saatlerinden itibaren gelişmeleri yakından takip etti. Taraf'a konuşan Köşk'e yakın bir kaynak şunları söyledi: "Tepkiler Köşk tarafından hassasiyetle takip edildi. Özellikle salı günü konuyla ilgili oluşturulan çalışma masasında çok yoğun bir görüşme trafiği yürütüldü. Bürokratların yanı sıra siyasilerle de irtibata geçildi. Durumun vahametine dikkat çekildi."

KÖŞK ZİRVESİNE KURŞUN

Ancak Cumhurbaşkanı Gül'ün BDP lideri Demirtaş'la Köşk'te yapacağı görüşme Bismil'de bir kişinin polis tarafından öldürülmesi nedeniyle iptal oldu.

YSK krizini görüşmek üzere dün saat 19.00'da Çankaya Köşkü'nde yapılması planlanan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş zirvesi Diyarbakır ve Bismil'de çıkan olaylarda bir göstericinin yaşamını yitirmesi nedeniyle iptal oldu. Olayın ardından Bismil'e hareket eden Demirtaş, Köşk'e gitmeyeceğini yaşanan vahşeti Gül'e telefonla aktaracağını söyledi.

Bismil'de Kan Aktı: İbrahim Oruç Hayatını Kaybetti

Diyarbakır'da YSK'nın veto kararına yönelik eylemlerde kan aktı. Bismil'deki olaylarda 18 yaşındaki İbrahim Oruç polisin kurşunuyla yaşamını yitirdi. İki kişi de ağır yaralandı.

Şentepe Mahallesi'nde bir araya gelen kitle sloganlarla yürüyüşe geçti. Çıkan çatışmalarda polisin ateş etmesi sonucu lise öğrencisi İbrahim Oruç (18) yaşamını yitirdi. Gültekin Kuşlu (26) ve Abdulkerim Gümüş (17) yaralandı. Oruç'un polisin ateş etmesi sonucu göğsüne ve başına isabet eden kurşunlarla öldüğü belirtildi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, olayları yerinde incelemek için Bismil'e gitti. Demirtaş, şunları söyledi: "Aslında bu saatlerde Ankara'ya Cumhurbaşkanı ile görüşmeye gidecektik. Ama bu gelişme karşısında görüşmeyi de iptal ettik. İptal etmemiz Gül'e karşı bir tepki değildir. Olaylar nedeniyledir." İçişleri Bakanı Osman Güneş'in Diyarbakır ve Bismil'de polisin orantılı güç kullandığı yönündeki açıklamasına tepki gösteren Demirtaş İbrahim Oruç'u vuran polisin tespit edilmesini istedi.

Bu arada Bismil'de AKP ilçe binası gece saatlerinde ateşe verildi.

Diyarbakır Karıştı

YSK'nın veto kararını protesto etmek için aralarında BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, bağımsız milletvekili adayı Nursel Aydoğan'ın bulunduğu beş bini aşkın kişi dün BDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde bir araya geldi. Kitle, 5 Nisan Mahallesi'ndeki "Demokratik Çözüm Çadırı"na yürümek istedi. Emniyet yürüyüşe izin vermeyince Ayna, Emniyet Müdür Yardımcısı İlyas Burunak'la görüştü.

İş Makineleriyle Barikat

Görüşmeler sürerken BDP İl Binası'nın önündeki belediyeye ait iş makineleri dikkat çekti. İş makineleri Emine Ayna ile Emniyet Müdür Yardımcısı Burunak arasında da tartışma konusu oldu. Ayna, "Polislerin ve polis araçlarının binamıza girmemesi için barikat kurduk" diye konuştu.

Yürüyüşe izin verilmemesi üzerine kitle ile polis arasında çatışmalar yaşandı. Yüzleri maskeli göstericiler polise taş, molotof kokteyli ve havai fişeklerle saldırdı. Çevik Kuvvet polisinin de kitleye müdahale etmesi üzerine ortalık bir anda savaş alanına döndü. Olaylar sırasında bir ilk yaşandı. Bağlar ve Yenişehir belediyelerine ait barikat olarak kullanılan bir traktör ile buldozer resmî ve sivil polislerin üzerine sürüldü. Çevik Kuvvet polisi taş, gaz bombası ve plastik mermilerle durdurmaya çalıştığı araçları yaklaşık 200 metre sonra engelledi ve araç sürücüsü gözaltına alındı. Daha sonra polis barikat olarak kullanılan iş makinelerinin camlarını taş ve copla kırdı. Araçların lastiklerini bıçaklarla patlattı. BDP seçim otobüsüne de taş, cop, gaz bombaları ve plastik mermi atıldı. Göstericilerin girdiği BDP il başkanlığı binasına tazyikli su ile müdahale edilirken, binanın camları kırıldı.

Gözaltına alınan göstericilerin AKP İl Binası'na götürülerek, buradan polis araçlarına bindirilip emniyete götürüldüğü belirtildi. Ancak Taraf'a konuşan AKP Diyarbakır İl Başkanı Halit Advan, "Buna asla izin vermeyiz" dedi. İl Başkan Yardımcısı Muhammet Akar da binalarının içene kimsenin girmediğini gözaltına alınanların binanın önünden araçlara bindirildiğini söyledi.

HABERE YORUM KAT