1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bir Yılda 13 Çocuk Kurşunlara Hedef Oldu
Bir Yılda 13 Çocuk Kurşunlara Hedef Oldu

Bir Yılda 13 Çocuk Kurşunlara Hedef Oldu

Dört yaşındaki Edanur'un J. Er Eğitim Alay Komutanlığı'ndan gelen bir kurşunla vurulduğu iddia ediliyor... Bir yılda 13 çocuk, adresi belli olmayan kurşunlarla can verdi.

08 Kasım 2010 Pazartesi 10:07A+A-

Türkiye, evinin önünde oynarken kafasına isabet eden kurşunla hayatını kaybeden Edanur Avcı'yı konuşuyor.

Dört yaşındaki Edanur'un Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı'ndan gelen bir kurşunla vurulduğu iddia ediliyor. Jandarma Komutanlığı da dün, Safranbolu'nun Çiftlik Mahallesi'nde meydana gelen bu olayla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi. Edanur'un ölümü yıl içinde benzer şekilde hayatını kaybeden 13 çocuğu akla getirirken, 'Bir Göz de Sen Ol' inisiyatifi üyesi Sezai Temelli, ihmal iddialarına dikkat çekti: "Orada yaşayan kişiler daha önce kaymakamlığa şikâyette bulunmuş ancak önlem alınmamış. Bu olay şu anlama geliyor: Yeni bir Edanur ölebilir."

Son bir yılda kaybedilen çocukların birbirinden ilginç hikâyesi var. Mehmet Uytun daha 18 aylıktı. Başına gelen gaz bombasıyla öldü. 14'ündeki Ceylan Önkol'un hayatı hayvan otlatırken patlayan bir bombayla son buldu. 12 yaşında, bedenine sıkılan 13 kurşunla hayata gözlerini yumdu Uğur Kaymaz.

1989 yılından 2010 yılına kadar 20 yıl içinde tam 354 çocuk çatışma ve baskınlarda öldü. Bu sayı evinin önünde oynarken başından vurularak ölen Edanur'la birlikte 355'e çıktı. Sadece 2010 yılında 13 çocuk ihmal ve şüphe dolu ölümlerle Türkiye gündemine geldi.

Edanur'un ölümü başta ailesi olmak üzere, yakınları ve tüm ülkeyi yasa boğdu. Kışlada atış talimi yaparken gelen bir kurşunun kafasına isabet etmesi nedeniyle öldüğü iddiaları ise bu üzüntüyü daha çok artırdı. Kurşunun 125. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı'nda yapılan atış eğitimi sırasında askerlerin silahından çıktığı iddia edildi. Edanur'un amcası Ömer Avcı, "Atış taliminin başka bir yerde yapılmasını istiyoruz. Bu devam ettikçe başka insanlar da ölür." dedi.

Çocukların çeşitli şekillerde ihmal ve kasıt sonucu öldürülmesine karşı bir araya gelen Bir Göz de Sen Ol İnisiyatifi, ölümlerin sona ermesi ve faillerin yargı önüne çıkarılarak hesap vermesi amacıyla çalışmalar yapıyor. Yaşanan duyarsızlık karşısında olaya dikkat çekmek için bu İnisiyatifi oluşturduklarını belirten Sezai Temelli, bunu birkaç kurumun değil tüm toplumun bunu dert etmesi gerektiğini söylüyor. Temelli, "Bu ölümler çok sıradan olaylarmış gibi algılanıyor." diyor.

Yargıya ilişkin eleştirilerini de dile getiren Temelli şunları aktarıyor: "Soruşturmayı sürdüren hukukçularda bir önyargı var. Bir şekilde silah kullananlar ayrıcalıklı bir konuma taşınıyor, ölene ise değer verilmiyor. Uğur Kaymaz'ın sırtından 13 kurşun çıktı. Bu katiller yargılanamadı. Bunlar yargılanıp hapse girmediği sürece Edanur'ların sayısı artar. Bu bir cinayettir. Öte yandan Jandarma Genel Komutanlığı, Edanur Avcı'nın hayatını kaybetmesi olayıyla ilgili idari soruşturma başlatıldığını bildirdi.

(Emine Dolmacı / Zaman)

HABERE YORUM KAT