1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Bir İlköğretim Öğrencisine Daha Tecrit
Bir İlköğretim Öğrencisine Daha Tecrit

Bir İlköğretim Öğrencisine Daha Tecrit

İzmir'de Yapıcıoğlu İlköğretim Okulu 8. Sınıf öğrencisi, başörtüsü ile okula gitmek isteyince önce okula alınmadı sonra rehberlik odasında tecride maruz bırakıldı.

01 Aralık 2010 Çarşamba 12:00A+A-

Konak ilçesinde bulunan Yapıcıoğlu İlköğretim Okulu 8. Sınıf öğrencisi Amine Şani, başörtüsü ile okula devam etmek isteyince tam bir tecride maruz bırakıldı.

25 Kasım perşembe günü okula başörtüsüyle giden Amine ilk gün okula alınmadı. Sonraki gün ise baba Hacı Şani'nin kızının inancı gereği başörtüsü ile okuma isteğini dilekçe ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bildirilmesi üzerine okula alınan Amine, sınıfa alınmamakla birlikte rehberlik odasında tam bir tecride maruz kaldı.

Teneffüse dahi bırakılmıyor

Rehberlik odasında yalnız bir şekilde tutulan Amine, "Ben dört eğitim günüdür sınıfıma giremiyor ve derslerimden uzak kalıyorum, bana bir suçluymuş gibi davranılıyor ve arkadaşlarımla görüşmemem için teneffüse dahi bırakmıyorlar" dedi.

Arkadaşları Amine'yi çok özlemiş

Amine'nin durumunu arkadaşlarına sorduğumuzda Amine'yi çok özlediklerini ifade ederek, neden onunla görüştürülmediklerine bir anlam veremediklerini, biran önce sınıfına geri dönmesini istediklerini söylediler.

Psikolojik baskı yapılıyor

Kızının yaşadıklarını anlatan Baba Hacı Şani şunları söyledi: "Kızım Amine bir buçuk senedir okula başörtüsüyle gidiyor ve kapıda açmak zorunda kalıyordu. Kızımız bundan sonraki öğrenim hayatını inancı gereği başörtüsüyle devam etmek isteğini ve bu tutumunda kararlı olduğunu ifade edince Biz de İslami hassasiyeti olan bir aile olarak kendisine her türlü desteği göstereceğimizi belirttik ve Perşembe günü Amine ile beraber okula gittik. Okul yönetimi bu şekilde okula alamayacaklarını bildirdi. Sonraki gün gidişimizde bizi sadece okul içerisine alabileceklerini ancak sınıfa alamayacaklarını söylemekle beraber bizden dilekçe ile durumu Konak Milli Eğitim Müdürlüğü'ne iletmemizi istediler. Biz de dilekçe ile durumu ilettik ve konuyla ilgili Müdür ve Teftiş Kurulu Başkanıyla  görüştüğümüzde ivedi bir şekilde bize dönüleceğini söylemelerine rağmen halen cevap vermediler. Bu süreçte konuyu çözümsüz bırakıp kızımızı da tecrit etmek suretiyle psikolojik baskı yaparak bizi yıldırmak istiyorlar. Biz de bu mücadelede kararlı olduğumuzu ve hiçbir şekilde bizi yıldıramayacaklarını ifade ediyoruz."

Amine okul birincisi olsa dahi…

Sorularımıza cevap vermekten kaçınan Müdür yardımcısı Kemal Dikmen ise, "Amine okul birincisi ama başörtüsü ile okula alamayız" ifadelerini kullandı.

(Yunus Şani / İLKHA)

HABERE YORUM KAT

3 Yorum