1. HABERLER

  2. ARAŞTIRMA - DOSYA

  3. Bir 27 Mayıs yazısı...
Bir 27 Mayıs yazısı...

Bir 27 Mayıs yazısı...

Evet, bütün o senaryoları, sadece -başlarında Alpaslan Türkeş’in de etkili şekilde bulunduğu- darbeci ve eşkıya subaylar ve onların finoluğunu yargı adına üstlenenler hazırlamamış; bütünüyle TSK yapmıştı.. Selahaddin E. Çakırgil'in yorumu:

27 Mayıs 2011 Cuma 17:41A+A-

'Mâzi kalbimizde bir yaradır...' Bir 27 Mayıs yazısı.. / Selahaddin E. Çakırgil

Yeni nesiller için fazla bir mâna ifade etmiyen o Yassıada ki, oradaki düzmece ve amma Yüksek Adâlet Divanı diye cafcaflı bir şekilde anılan kurulun başkanı olan Sâlim Başol isimli kukla hâkim, orada yargılamalar esnâsında, yapılan hukukî ve mantıkî itirazları, 'Ne yapayım, sizi buraya tıkan kuvvet böyle istiyor..' sözleriyle ayrı bir şöhret kazanmıştı; tıpkı o günden 15 sene öncelerdeki Tokyo ve Nürnberg muhakemelerindeki sözde hâkimler gibi..

(Evet, ilginçtir, İkinci Dünya Savaşı sonrasında galib devletlerce kurulan Savaş Suçu Mahkemeleri'nde, japon ve alman sorumlular, zafer kazanmış olanlarca muhakemeye çekiliyor de, aynen bu sözlerle susturuluyorlar ve başka zamanlarda, vatanlarını korumak için savaşta her türlü tedbiri aldıkları şeklinde anlayışla karşılanabilen kimseler, kurşuna dizme cezalarıyla cezalandırılıyorlardı..)

Bayar'ın, dış gezilerinde kendisine hediye edilen bazı at ve köpekleri At. Orman Çiftliği'ne tahminî bir fiyatla demirbaş envanterinde gösterilen bedellerinin C. Başkanlığı'na aktarıldığı, oradan da bazı köy ve kasabaların su tesisatı için gönderildiği anlaşılan paralar için ne yaygaralar çıkarılmıştı, 'Köpek Dâvası' diye bilinen yargılamalar sırasında...

Hele o Yassıada yargılamalarının bir de 'Altay Ömer Egesel' isimli ve canavar ruhlu bir başsavcısı vardı ki, iddianâmelerinde, düzinelerce kişi için idâm cezaları istemesiyle ve de, Menderes'in Başbakanlık makamındaki çekmecelerinde bulunduğunu iddia ettikleri ve karşı cinse aid, en mahrum iç çamaşırlarını sallamasıyla meşhurdu..

Bu yargılamalar sırasında, Menderes'le ilişkisi olduğu ileri sürülen Ayhan Aydan gibi tiyatrocu kadınlar da getirilir ve şahidliklerine başvurulur ve bu kadının, Menderes'ten olduğu ileri sürülen bebeğinin, düşük adı altında, Zeyneb-Kâmil Doğumevi'nin başhekimi Dr. Fahri Atabey aracılığıyla kasden öldürüldüğü iddiası üzerine oturtulan 'Bebek Dâvası' rezaletleri.. (Ki, Fahri Atabey, daha sonra, Adalet Partisi'nden, İstanbul Belediye Başkanlığı'na seçilecekti..)

Yazının Devamı...

HABERE YORUM KAT

2 Yorum