1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bingöl İHD Başkanına “Andımız” İncelemesi
Bingöl İHD Başkanına “Andımız” İncelemesi

Bingöl İHD Başkanına “Andımız” İncelemesi

İlköğretimde çocuklara “Andımız”ı okutmadığı gerekçesiyle İHD Bingöl Şube Başkanı Nihat Aksoy hakkında inceleme başlatıldı.

07 Ocak 2011 Cuma 09:57A+A-

İnsan Hakları Derneği Bingöl Şube (İHD) başkanı Nihat Aksoy Sosyal Bilgiler öğretmeni olarak görev yaptığı Bingöl 100. Yıl ilköğretim Okulu'nda, "Andımız"ı okutmadığı ve "Bu andın sizlere okutulması da bir insan hakkı ihlalidir. Bunun için evrensel değere sahip bu günün saygınlığı için, sizlere bu andın okutulması taraftarı değilim." dediği gerekçesiyle hakkında inceleme başlatıldı.

"ANDIN OKUTULMASI DA BİR İNSAN HAKKI İHLALİDİR"

Aynı zamanda okulun Çocuk Hakları Kulübü rehber öğretmeni de olan Aksoy, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününde, sabah törenini öğrencilerin yazı ve şiirleri okumasıyla başlattı. Öğrencilere İnsan Haklarıyla ilgili bilgiler veren Aksoy, öğrenci andının insan haklarına aykırı olduğunu söyledi ve andı okutma taraftarı olmadığını söyledi.

İnsan Hakları günü nedeniyle öğrencilere hitap eden Aksoy, "Çocuklar anlatıldığı gibi bugün bütün dünyada kabul güren evrensel bir gün olan Dünya İnsan Hakları Günü. Bu gün ve hafta bütün dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanılıyor. Maalesef ülkemizde ve dünyanın farklı yerlerinde insan hakları ihlalleri devam ediyor. Her sabah sizlere okutulan öğrenci andı da Evrensel insan hakları değerlerine uymamaktadır. Dolayısıyla, bu andın sizlere okutulması da bir insan hakkı ihlalidir. Bunun için evrensel değere sahip bu günün saygınlığı için, sizlere bu andın okutulması taraftarı değilim."dedi.

AKSOY HAKKINDA TUTANAK

Okul öğretmen ve idarecilerinden de herhangi bir talep gelmeyince öğrenci andı okutulmadan öğrenciler okula alındı. Okul idaresi aynı gün Aksoy hakkında tutanak tutarak Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderdi.

MÜFETTİŞLER ÖN İNCELEMEDE

28 Aralık 2010 tarihinde ön incelemeye gelen Milli Eğitim Müdürlüğü müfettişi ise öğrencilerin, öğretmenlerin ve Aksoy'un ifadesine başvurdu. İHD Bingöl şube başkanı Aksoy, ifadesine başvuran müfettişe tören alanında söylediği sözleri tekrarladığını kaydederek, "tören alanında söylediğim yukarıdaki sözlerimi müfettişe de tekrarladım. Sorumluluğu üstlendim. Müfettişe aynı zamanda bir insan hakları savunucusu da olduğumu söyledim. Son zamanlarda, kaldırılması gerektiği çeşitli STK, akademisyen, yazar ve hatta Milli Eğitim Şurası'nda da gündeme gelen öğrenci andının hala okutuluyor olmasının, insan haklarına ve pedagojiye aykırı olduğunu ifade ettim."dedi.

BAKANLIK İSTERSE KALDIRABİLİR

Bakanlığın istemesi durumunda yönetmeliği kaldırılabileceğini kaydeden Aksoy, Kürt olan çocuklarımızın varlıklarının Türk varlığına armağan edilmesini utanç verici olarak nitelendirdi. Aksay,  "öğrenci andı anayasanın değil, kanunun değil, tüzüğün değil, yönetmeliğin bir maddesidir. Yönetmelik değiştirmek, çıkarmak ve kaldırmak bakanlığın inisiyatifinde olan bir şeydir. "Varlığım Türk varlığına armağan olsun" ile devam edip "Ne mutlu Türküm diyene" ile biten bu andın kaldırılmaması bir utançtır. Ben de iki öğrenci babasıyım. Anne ve babası Kürt olan kızlarımın varlığının Türk varlığına armağan ettirilmesini utanç olarak görüyorum."şeklinde konuştu.

Hakkında devam eden incelemenin kendisini yıldırmayacağını kaydeden Aksoy,  mücadeleye devam edeceğini söyledi.

(Kaynak: Islah-Haber)

HABERE YORUM KAT

7 Yorum