1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bin Laden'in Fotoğrafları Paylaşılmayacak!
Bin Ladenin Fotoğrafları Paylaşılmayacak!

Bin Laden'in Fotoğrafları Paylaşılmayacak!

ABD Başkanı Barack Obama, Bin Laden'in operasyondan sonra çekilmiş fotoğraflarının saldırıları tahrik edeceği gerekçesiyle yayımlanmayacağını açıkladı.

05 Mayıs 2011 Perşembe 03:20A+A-

Bin Laden'in çatışmaya katıldığı bildirilmesine karşın Beyaz Saray'ın El Kaide liderinin baskın sırasında silahsız olduğunu açıklaması da kafaları karıştırdı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın ulusal güvenlik takımı ile operasyonu canlı izlediğini gösteren fotoğrafların basına verilmesine rağmen, operasyona ilişkin tek bir kare fotoğrafın dahi kamuoyuyla paylaşılmaması, Bin Laden'in öldürüldüğüne dair şüphelerin giderilmesine engel oluyor.

Baskının ayrıntıları ile ilgili Beyaz Saray'dan bugüne kadar yapılan açıklamaların kendi içerisinde tutarlı olmaması da ayrı bir tartışmaya yol açtı. Operasyon sonrasında yapılan ilk açıklamada kırk dakika süren çatışmaya Bin Laden'in de katıldığı belirtilirken, önceki gün El Kaide liderinin operasyonda silahsız olduğunun açıklanması yeni soru işaretlerini gündeme getirdi. Önceki gün düzenlenen basın toplantısında Beyaz Saray sözcüsü, ısrarlı sorulara rağmen 'Silahsız olduğu halde Bin Laden'in nasıl çatışmaya girmeyi başardığına dair' medya mensuplarına ikna edici cevap verememişti.

Operasyonla ilgili başka bir çelişkili açıklama ise baskın sırasında öldürülen kadının kim olduğuna dair yapıldı. Washington, ölen kadının Bin Laden'in eşi olduğunu ve kendisini El Kaide liderine canlı kalkan yaptığı için öldürüldüğünü duyurmuştu. Ancak yapılan sonraki bir açıklamada Bin Laden'in eşinin baskından yaralı kurtulduğunu ve evde bulunan 29 çocuk ve 3 kadınla birlikte Pakistan makamlarına teslim edildiğini aktardı. Carney ilk açıklamalarla çelişen beyanatlar verilmesini ise olayın ayrıntılarının tam olarak bilinmemesine bağladı.

Bin Laden'in silahsız olması, ABD'nin Bin Laden'i canlı ele geçirerek mahkeme önüne çıkartması gerektiği eleştirilerini de artırdı. Operasyonda kullanılan helikopterlerden birinin baskından hemen önce düşmesinin nedeni hakkında bir açıklama yapılmaması da cevapsız kalan başka bir soru.

Obama dün katıldığı bir televizyon programında kurmaylarıyla yaptığı müzakereler sonucunda Bin Laden'in fotoğraflarının yayımlanmamasına karar verdiklerini açıkladı. Fotoğrafların yayımlanması durumunda El Kaide'nin bunu propaganda aracı olarak kullanabileceğini ifade eden ABD Başkanı, Bin Laden'in başından vurulmuş fotoğraflarının şiddet eylemlerini tahrik etme riski taşıdığını da söyledi. Bin Laden'in öldürüldüğüne emin olduğunu söyleyen Obama, "Bin Laden'i dünya üzerinde bir kez daha yürüdüğünü görmeyeceksiniz." dedi. BM Güvenlik Konseyi'nin, dün ABD'yi baskının ayrıntılarını paylaşmaya çağırmasına rağmen Washington'un sessiz kalmasının ve açıklamalardaki çelişkilerin dünya kamuoyunda kafa karışıklığına sebep olduğu belirtiliyor.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT