1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bilirkişi Binbaşı, Tanık Sıfatıyla Dinlenmeli
Bilirkişi Binbaşı, Tanık Sıfatıyla Dinlenmeli

Bilirkişi Binbaşı, Tanık Sıfatıyla Dinlenmeli

İnternete düşen ses kaydında beş askerî hukukçunun yaptığı değerlendirmeler, Balyoz'un darbe planı olduğunu bir kez daha doğruladı.

17 Mart 2011 Perşembe 00:57A+A-

'Ortaya çıkanlar buzdağının görünen yüzü' denilen kayıtta, hazırladığı tarafsız rapordan dolayı 'harcandığı' ifade edilen askerî bilirkişinin, Kurmay Binbaşı Ahmet Erdoğan olduğu öğrenildi. Erdoğan, 34 sayfalık raporda Balyoz planının hükümeti devirip devlet idaresine el koymayı öngördüğü tespitini yapmıştı. Kayıtların önemli delil olduğunu söyleyen emekli Askerî Hâkim Veysi Savaş, mahkemenin askerî bilirkişiyi tanık olarak dinlemesi gerektiğini vurguladı.

Balyoz sanığı generallerin aleyhine olan rapor karşısında, askerî mahkemenin konuyla ilgili yeni bilirkişiler ataması ve sanıklar lehine kararın çıkması dikkatlerden kaçmamıştı. Ses kayıtları ile ilgili değerlendirme yapan emekli Askeri Hâkim Faik Tarımcıoğlu, davanın görüldüğü mahkemeye deneyimli ve tarafsız bir askeri bilirkişinin atanması gerektiğini söyledi. Tarımcıoğlu, "Ses kayıtlarında bahse konu olan bir kurmay binbaşı. Binbaşının, tarafsız rapor hazırladığı için harcandığı üzerinde duruluyor. Bu durum, davanın selameti açısından önemli bir ipucu. Balyoz sanıklarının yargılandığı mahkemenin, bu durumu değerlendireceğini tahmin ediyorum. Değerlendirilmeden geçilecek bir şey değil. Çünkü çok ciddi bir konu." diye konuştu. Davanın çok karışık olduğunun altını çizen emekli Askerî Hâkim Tarımcıoğlu, bu durumun sivil askeri hâkim ve savcılar tarafından aşılamayacak kadar zor olduğuna dikkat çekti. "Sivil savcı ve hâkimlerin meslekleri icabı bilgi ve belgeleri tek başlarına değerlendirme şansları gerçekten yok." diyen Tarımcıoğlu şöyle devam etti: "Bir harp semineri nasıl yapılır? Nerelerden geçer, bunu sivil hukukçular bilmezler. Bu yargılamayı, bir bilirkişinin marifetiyle yapmaları uygundur. Ama o bilirkişinin niteliği çok önemlidir. Onları değerlendirmek, başlı başına bir tecrübe işidir."

Emekli Askeri Hâkim Veysi Savaş da, "Ses kayıtlarında, hazırladığı tarafsız rapordan dolayı 'harcandığı' ifade edilen binbaşının mahkeme tarafından, tanık olarak dinlenmesi gerektiğini düşünüyorum." dedi. Kayıtlardaki binbaşının Kocaeli'ne sürüldüğünün ifade edildiğini hatırlatan Savaş, ses kaydında konuştuğu ileri sürülenlerin normal kişiler olmadığını, sorumlulukları bulunan kişiler olduğunu vurguladı. Savaş, "Burada konuşan kişiler, hâkim ve savcılar olduğu için bu soruşturmayla alakalı ciddi bilgilere de sahip kişilerdir. Dosyadaki suç delillerini bilen kişilerdir. Bu yeni durum, Balyoz davasının boşa çıkarılması için oynanan oyunun karşısında ciddi bir argüman olarak kullanılması gerektiğini düşünüyorum." dedi.

BARANSU: BALYOZ DARBE PLANINI TUTANAKLA MÜNGER'E TESLİM ETTİM

Konuyla ilgili tartışmalar devam ederken Taraf Gazetesi muhabiri Mehmet Baransu, dünkü yazısında ses kayıtlarında ismi geçen 1. Ordu Askeri Başsavcısı Albay Bülent Münger'in Balyoz darbe planını TSK içerisinde soruşturan savcı olduğunu belirtti. Baransu, Balyoz planını hem sivil savcılara hem de Askerî Savcı Bülent Münger'e tutanakla teslim ettiğini; ses kayıtlarını Albay Münger'in kabul ettiğini açıkladı.

Balyoz bilirkişisinin hayatını kaydırdılar

İnternete düşen ses kaydında, Kurmay Binbaşı Ahmet Erdoğan'la ilgili şu değerlendirmelerde bulunuluyor:

Asker Hukukçu 4: Senin binbaşıyı tekrar bilirkişi olarak çağırması gerekmiyor mu mahkemenin?

Başsavcı: Gerekiyor. Normalde çağırmaları lazım o çocuğu. Bu işe yıllarını vermiş, kurmaylığa. Artık, her şeyi su gibi bilen bir kişi getirdik, bilirkişi olarak atadık. Ne diyecekti o belgelere? Normal plan semineri mi?

AH 4: "Bir dakika, bir dakika ben komutana sorayım geleyim." diyecekti.

Başsavcı: Komutan ne diyecekti abi?

AH 2: Silahlı kuvvetlerimize... Suya sabuna dokunmadan. Aslanlar gibi bir ifade ver.

AH 2: O binbaşı bilseydi bunlar geleceğini yapar mıydı onu?

AH 4: Yapmaz mı ya? Çocuk o kadar çalışmış, akademiyi kazanmış, kurmay subay olmuş, istikbal vaat eden..

Başsavcı: Ve adam dört dörtlük..

AH 4: Baksana abimin anlattığı. Dört dörtlük, hayatı kaydı çocuğun ya! Paşaların kaldığı cezaevinde yönetmeliği uyguladığı için cezaevi müdürünü Diyarbakır'a sürdüler.

Başsavcı: Orduevi şey cezaevi müdürü yerinde olmak istemezdim yani arkadaşlar.

Başsavcı: İlk denediğim bilirkişi olan binbaşı gibi yeteneklisini meslek hayatımda görmedim ama adamı raporu nedeniyle kaydırdılar. Bütün o karışıklığı düzelt, sıraya koy. Hangileri yayınlanmış? Sıraya koy. Çıkar ortaya dedim. Çocuk hakikaten bütün o soruşturmanın yönünü tayin eden, hem onlar hem bizim açımızdan yol çıkardı.

AH 5: Sonra hayatı kaydı. Şimdi Kocaeli'nde.

Başsavcı: Sonra hayatı kaydı. Ama göreceksin yani normal.

SELÇUK KAPUCİ / ZAMAN

HABERE YORUM KAT