1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bilinçsiz İnternet Kullanımı Uyuşturuyor!
Bilinçsiz İnternet Kullanımı Uyuşturuyor!

Bilinçsiz İnternet Kullanımı Uyuşturuyor!

Verilere göre, bilgisayarı son 3 ay içinde kullanan bireylerin yüzde 60,8’i, interneti son 3 ay içinde kullanan bireylerin ise yüzde 59,3’ü neredeyse her gün kullandı.

05 Ağustos 2011 Cuma 02:37A+A-

Devlet Planlama Teşkilatı’nın “Bilgi Toplumu İstatistikleri 2011” başlıklı araştırması, Türkiye’de bilgisayar ve internetin “sohbet” ağırlıklı kullanıldığını ortaya koydu. DPT tarafından 16-74 yaş grubuna sahip 6 bin 74 hanede yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, 2004 yılında yüzde 13,3 seviyesinde olan “son 3 ay içinde internet kullanım” oranı, 2010 yılı itibarıyla yüzde 37,6’ya ulaştı. Diğer taraftan, en son internet kullanılan zamana bakılmaksızın 2010 yılında genel itibarıyla herhangi bir zamanda internet kullananların oranı da yüzde 41,6 olarak belirlendi.

Verilere göre, bilgisayarı son 3 ay içinde kullanan bireylerin yüzde 60,8’i, interneti son 3 ay içinde kullanan bireylerin ise yüzde 59,3’ü neredeyse her gün kullandı. Hem bilgisayar hem de internet kullanımı için ikinci sırada ise haftada en az bir kullanım beyan edildi. Araştırmada, “Bu sonuçlardan da görüleceği üzere, bilgisayarı ve interneti kullandığını beyan edenler çoğunlukla aktif birer kullanıcı olup bilgisayar/interneti neredeyse sürekli kullanmaktadır” denildi.

SOHBETE BAYILIYORUZ

İnternet kullanımının ağırlıklı olarak sohbet ve mail alışverişi amacıyla kullanıldığına işaret edilen araştırmada şöyle denildi: “Ülkemizde bireylerin interneti kullanım amaçları yıllar itibarıyla çok fazla değişiklik göstermemektedir. 2010 yılında internet kullanıcılarının kullanım amaçlarına bakıldığında e-posta gönderme ile sohbet odalarına, haber gruplarına veya çevrimiçi tartışma forumlarına mesaj iletme işlemlerinin en çok gerçekleştirilen faaliyetler olduğu görülmektedir. En çok talep edilen diğer hizmetler arasında internet üzerinden haber, gazete ya da dergi okuma ile mal ve hizmetler hakkında bilgi arama bulunmaktadır. Öğrenme amacıyla internete başvurmak yüzde 37,1, internet bankacılığı yüzde 16,8, herhangi bir konuda eğitim alma yüzde 6,3, mal veya hizmet satışı ise yüzde 4,1 olarak gerçekleşmiştir. Oyun, müzik, film indirme veya oynatma faaliyetleri kırsalda da kentte de aynı oranlarda gerçekleşmektedir.”

SOSYAL AĞ ÇILGINLIĞI: DÜNYA DÖRDÜNCÜSÜYÜZ!

DPT’nin araştırmasında sosyal ağlara yönelik ilginin de ileri düzeylerde olduğu anlatıldı. ABD’de yapılan bir çalışmaya göre dünya üzerinde internet kullanan her 10 bireyden 8’inin sosyal paylaşım sitelerini ziyaret ettiği kaydedilen araştırmada, “İçeriğin büyük oranda son kullanıcılar tarafından üretildiği ve paylaşıldığı ortamlar olarak tanımlanan sosyal medyanın Türkiye’de de kısa zamanda toplumun büyük kesimi tarafından kullanılmaya başlandığı görülmektedir” denildi. Araştırmada, şu bilgilere yer verildi: “Türkiye, Mayıs 2011 tarihi itibarıyla kullanıcı sayısı bakımından dünya üzerinde 500 milyondan fazla kullanıcısı olan sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta tahmini 28 milyon kullanıcı hesabıyla ABD, Endonezya ve Birleşik Krallık’tan sonra dördüncü ülke konumundadır. 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’deki ortalama bir kullanıcının Facebook üzerinde harcadığı süre, yaklaşık olarak haftada 29,7 saattir. Mayıs 2011 itibarıyla, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ve tamamına yakını ‘gelişmekte’ olan 14 ülkede en çok ziyaret edilen internet sitesi Facebook’tur. Sosyal medyanın muhtelif etkileri toplumsal hayatta her geçen gün daha fazla hissedilmektedir. Sosyal paylaşım sitelerinde genelde eğlence amacıyla vakit geçirilmektedir. ‘Sosyal medya’ kavramı altında artık küresel birer marka haline gelmiş Facebook, Twitter, YouTube gibi sitelerin yanı sıra bloglar, etkileşimli sözlükler, sosyal haber siteleri gibi ‘çok taraflı’ ve ‘eş zamanlı’ paylaşımın yapılabildiği tüm mecraları bir arada düşünmeyi gerektirmektedir. Bu uygulamalar, toplumu bilgi kirliliğine açık hale getirmektedir. Sosyal medya uygulamalarının zaman içinde özellikle çocuklarda sosyalleşme problemlerine yol açabileceği ve bilinçsiz kullanımdan kaynaklanan güvenlik problemlerinde artışa neden olabileceği yönünde değerlendirmeler bulunmaktadır.”

GÜVENLİK PROBLEMİ VAR

İnternet kullanıcılarının yoğun girişlerle beraber güvenlik sorunu yaşadığına da işaret edilen araştırmada, 2007 yılında yüzde 31 düzeyinde olan güvenlik sorununun geçtiğimiz yıl yüzde 47’ye ulaştığı vurgulandı. Araştırmada, “Güvenlik problemi yaşayan kullanıcı oranının süreç içinde önce yükselmesi ardından ise daha bilinçli kullanımla birlikte azalması öngörülmüş olmakla beraber 2010 yılında çok büyük bir artış göstermiştir. Son yıl ortaya çıkan yüksek oran karşısında internet güvenliği konusunda birtakım çalışmaların yapılmasına ihtiyaç olduğu düşünülmektedir” denildi.

YENİ AKİT 

HABERE YORUM KAT