1. HABERLER

  2. BASIN AÇIKLAMASI

  3. BİKAP'tan İğrenç Karikatürlere Protesto
BİKAP'tan İğrenç Karikatürlere Protesto

BİKAP'tan İğrenç Karikatürlere Protesto

BİKAP (Bitlis Kardeşlik ve Adalet Platformu) Hz. Muhammed(s.a.v)’a yapılan hakaretleri kınamak için basın açıklaması düzenledi.

18 Ocak 2015 Pazar 11:35A+A-

Bikap bileşenleri sabah namazında Tatvan İnsan Der ‘de bir araya geldi. Kılınan sabah namazından sonra Kürtçe, Türkçe ve Arapça dualar yapıldı. Basın açıklamasını Bikap adına dönem sekretaryası Tek–Der  Başkanı Fırat KIRANŞAL okudu. Basın açıklamasına katılanlara çorba ikram edildikten sonra açıklama sona erdi.

Basın Açıklamasının Metni:

Bugüne kadar uluslar arası devletlerin bir politikası olarak, karşımıza çıkan İslami fobi artık kitleselleşmeye başlamıştır. Batının İslam düşmanlığının bir sonucu olarak,  günümüzde bütün İslam coğrafyası kana bulanmış, yapılan katliamlar meşru görülmeye başlanmış ve ümmet coğrafyası mazlumların kan ve gözyaşı ile yıkanmıştır.

Charlie Hebdo saldırılarının yaşandığı gün bile, Suriye’de, Yemen’de, Arakan’da, Doğu Türkistan’da, Kürdistan’da  v.b. İslam coğrafyasında binlerce mazlum şehid  edilmiştir. Bu tablo karşısında yapılan saldırılar İslami fobiye sebeb olamaz. Bu tür saldırılar, İslam coğrafyasında yaşanan zulümlerin bir neticesidir. Yaşananlar  İslam ve peygamber düşmanı batının ektiğini biçmesidir.

İfade özgürlüğü adı altında İslam’a ve Hz. Muhammed’e (sav) açık ve alçakça yapılan saldırılar batı dünyası tarafından adeta ödüllendirilmiştir. İkiyüzlü batı dünyası, Fransa’nın 100 yıldır Cezayir’de, Mali’de, Orta Afrika’da, Suriye’de ve tüm ümmet coğrafyasında yapmış oldukları katliamları, görmezden gelerek ifade özgürlüğü maskesiyle İslam coğrafyasında yapılan zulümleri haklı göstermeye çalışmaktadır.

Ölümlerden ders çıkarmayan kâfirleşmiş haçlı zihniyeti, yine büyük bir alçaklıkla küfürlerini ve kinlerini kusmaya devam etmektedir. Yaşananlara sebep olan küfür dergisi Charlie Hebdo, İslam ve Hz. Muhammed(sav) düşmanlığıyla çizmiş olduğu karikatürleriyle bir haçlı seferinin zihinsel kodlarını taşımaktadır. Yine bu dergi İslam’ın kutsallarına karşı saldırılarına devam edeceği küstahlığını göstermiştir. Bu alçaklar, yaptıkları ahlaksızca saldırılar ile Müslümanları  tahrik etmeye devam etmektedirler. Bilinmeli ki ölümlü olaylarının tekerrür etmesi halinde bunun tek sorumlusu sorumsuz ve ikiyüzlü davranan Batı dünyası olacaktır.

Yazık ki, yaşanan olayları hikmetli bir tarzda değerlendiremeyen bazı Müslümanlar da onlarla beraber lanetleme yarışına girişiyorlar. Hatta hızını alamayan bazı Müslümanlar , işi “masum insanları hedef alan terör saldırıları” söylemine kadar götürüyor. Kim masum? Resulullah’ı (sav) alaya alan, milyonlarca Müslümana eziyet eden, hicveden, aşağılayan, tahkir eden tuğyan içindeki bu kendini beğenmiş azgınlar  mı ? Müslümanların inancı, müşriklerin ilah bildiklerine sövmeye de, kimseye hakaret etmeye de, kimseyi inancından ötürü aşağılamaya da izin vermez. Ama kendi inançlarına hürmet edilmesini de mutlaka bekler.  Müslümanların bu tür çirkinliklere karşı verdikleri bu tarz tepkilerin ne tür propagandalara zemin oluşturduğunu da ayrıca hesap etmeliyiz. Müslümanların tepkileriyle ortaya çıkan görüntünün oluşturulmak istenen İslam’ın kan içici, vahşi, fanatik bir din olduğu imajına hizmet edip etmediği hususunda dikkatli olmalıyız.

Bu tür eylemlerin etkilerini, doğruluk ya da yanlışlarını elbette konuşup, tartışıp değerlendirmek gerekir. Yapılan eylemin sonuçları özellikle Avrupa’da yaşayan Müslümanları nasıl etkileyecektir? gibi soruları sormadan önce şu soruyu da sormak istiyoruz: Yapılan bu tür saldırıların nedenleri ne olacak? Terörize edilmiş, aşağılanmış, katledilmiş milyonlarca Müslüman, diri diri yakılan Mali ve Orta Afrika halkları ne olacak? Kim kınayacak onlara reva görülenleri? Kim görecek bu ikiyüzlülüğü, kim kınayacak bu ölümleri, kim lanetleyecek bu katliamları?  Bütün bu saldırıların nedeni Batı'nın ikiyüzlü politikalarıdır. Kınamaya, lanetlemeye önce onlardan başlamak gerekir.

Unutmayalım ki değerli kardeşler! Küfür tek millettir. Müminler için Hz. Muhammed (SAV) annelerinden ve babalarından, servetlerinden, makamlarından ve en sevdiklerinden daha değerli ve daha kutsaldır. İslam’a düşmanlık besleyen batılı haçlı zihniyeti, Müslümanların en kutsallarına yaptıkları bu hakaret ve saldırılarla tehlikeli bir oyuna kalkıştıklarının farkında olmalarını bekliyoruz. Ve tabi ki bu saldırılar karşısında Müslümanların da ümmet bilinciyle ortak değer ve kutsallarımızdan olan Resulullah’a sahip çıkması müminler için bir vazifedir.

Müslümanlar olarak her nerede olursa olsun, İslam’a ve Hz. Muhammed’e yapılan saldırıları kabul etmiyor ve lanetliyoruz. Zulmün her çeşidine karşı sesimizi gür bir şekilde çıkarmaya devam edeceğimizi buradan kamuoyuna duyuruyoruz.

BİKAP

(BİTLİS KARDEŞLİK VE ADALET PLATFORMU)

HABERE YORUM KAT