1. HABERLER

  2. HABER

  3. Beşiktaşlı Kemalistler “Sanat”a Saldırdı!
Beşiktaşlı Kemalistler “Sanat”a Saldırdı!

Beşiktaşlı Kemalistler “Sanat”a Saldırdı!

Danimarkalı mimar/tasarımcı ikili Bosch&Fjord'un 'Serbest Bölge İstanbul' adlı sergisi, Beşiktaş Meydanı'nda bir grubun saldırısına uğradı.

18 Ekim 2010 Pazartesi 10:15A+A-

Agresif CHP'li Kemalistlerden oluşan 15 kişilik grup, Beşiktaş'ta Hristiyanlık, Yahudilik ve İslam'ı temsil ettiği söylenen simgelerin yanında Atatürk'ün resminin yer almasını hazmedemeyerek bazı afişleri parçaladılar.

İDANS festivali kapsamında açılan Beşiktaş Meydanı'ndaki sergiye, CHP Gençlik Kolları'ndan olduklarını söyleyen 15 kadar kişi saldırarak bazı afişleri parçaladı. Bimeras Kültür Vakfı tarafından dördüncü kez düzenlenen iDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali kapsamında Üsküdar, Beşiktaş ve Kadıköy meydanları için planlanan Free Zone İstanbul (Serbest Bölge İstanbul) sergisi daha yerleştirme aşamasındayken Beşiktaş Meydanı'nda saldırıya uğradı.

Radikal'deki habere göre Danimarka'da yaşayan mimar/tasarımcı ikili Rosan Bosch ve Rune Fjord'un "Özel alan ile kamusal alan arasındaki geçişken sınırları incelerken, paylaştığımız ortak alanlarda birbirimizle konuşup tartışabileceğimiz yeni bölgeler yaratmayı hedefledikleri" açıkhava sergisindeki 25 farklı objeden birisinde, hava meydanlarındaki 'ibadet bölgesi' işaretine gönderme yapılıyor ve üç büyük dini simgelediği ifade edilen haç, siyon yıldızı ve hilalin yanında Atatürk'ün resmi yer alıyordu.

"Atatürk Bir Din Gibi mi Algılanıyor?"

Atatürk'ün bazı kesimler tarafından bir din gibi algılanıp algılanmadığını tartışmaya açan eser, Beşiktaş meydanında bulunan bir grubun tepkisini çekti. Eseri yerleştirmeye çalışan sanatçı Rosan Bosch ve ekibiyle başlayan tartışmaya, Beşiktaş Belediye'sine ait bir otobüsten indiği iddia edilen bir grubun da katılmasıyla gerilim arttı. Eserde Atatürk'e hakaret edildiğini söyleyen bir genç "Bu çok yanlış, bu çok yanlış" diye bağırırken tartışma konusu olan eser devrilip yırtılarak parçalandı.

Rosan Bosch ve Rune Fjord gibi uluslararası üne sahip tasarımcıların İstanbul için tasarladıkları sergide alışılmış işaretleri dönüştürerek kent mekanlarındaki bazı alışkanlıklara ve kurallara mizahi bir bakış açısı getirdikleri ifade ediliyor. Kemalist saldırganlar da bu duruma tahammül edemeyerek sergi kapsamındaki bazı objeleri parçaladılar.

Yeni Akit ise Beşiktaş'ta gerçekleşen olayın geçtiğimiz günlerde Tophane'de yaşanan olayı hatırlattığını belirterek "CHP'li gençler Tophane'nin intikamını mı aldı?" sorusunu sordu.

HAKSÖZ-HABER

İşte "Kemalist Mahalle Baskısı"ndan görüntüler:

HABERE YORUM KAT

1 Yorum