1. HABERLER

  2. HABER

  3. Berlusconi İstifa Etti
Berlusconi İstifa Etti

Berlusconi İstifa Etti

İtalya'ya 17 yıldır damgasını vuran Berlusconi dönemi kapandı. İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi görevinden istifa etti.

13 Kasım 2011 Pazar 01:18A+A-

Senatoda kabul edilen mali istikrar paketinin Meclis tarafından da onaylanmasının ardından Başbakan Silvio Berlusconi'nin istifa etmesi bekleniyordu. Ve beklenen gerçekleşti, Berlusconi istifa etti.

Silvio Berlusconi, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'ya istifasını sundu.

Berlusconi'nin istifasından sonra başbakanlığa Cumhurbaşkanı Napolitano tarafından ömür boyu senatör ilan edilen Mario Monti'nin atanması ve bir teknokrat hükümetine geçilmesi bekleniyor.

Başbakan Berlusconi, geçen salı günü 2010 devlet harcamalarına ilişkin bütçeyi, iktidar milletvekillerinin oylarıyla meclisten geçirmesine karşın, partisinden ayrılan milletvekilleri nedeniyle meclisteki çoğunluğunu kaybetmişti.

75 yaşındaki Berlusconi, AB'nin istediği ekonomik reformların, Senato ve Temsilciler Meclisi'nde onaylanmasını takip eden süreçte, istifa edeceğini açıklamıştı.

Berlusconi, 1994 yılından bu yana 3 kez başbakanlık yapmış, adı bir çok skandala karışmıştı. Berlusconi'nin başbakanlık görevini yaptığı son iktidar, 8 Mayıs 2008 tarihinde göreve gelmişti.

"12 Kasım Özgürlük Bayramı" Sloganı Attılar

İstifanın ardından, Temsilciler Meclisi önünde toplanan protestocuların, ''Bye bye Silvio'', ''12 Kasım 2011 Özgürlük Bayramı'' sloganları attıkları görüldü.

Cumhurbaşkanlığı sarayının önünde de Berlusconi'ye tepkisini dile getiren 2 bin kadar kişi, ''Mafyasın sen'' diye slogan attı.

TRT 

HABERE YORUM KAT