1. HABERLER

  2. HABER

  3. Berk, Yargıtay’a İfade Verecek
Berk, Yargıtay’a İfade Verecek

Berk, Yargıtay’a İfade Verecek

Erzincan’daki Ergenekon yapılanması davası kapsamında Erzurum Özel Yetkili Savcıları tarafından 3 defa ifadeye çağrılmasına rağmen ifadeden kaçan, Erzurum’daki mahkemede de bir türlü ifada vermeye yanaşmayan dönemin 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk, davanın

30 Eylül 2010 Perşembe 04:38A+A-

 "İrtica ile Mücadele ve Eylem Planı" ile ilgili Erzincan'daki Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamede bir numaralı sanık olarak gösterilen Kara Kuvvetleri Eğitim Doktrin Komutanı (EDOK) Orgeneral Saldıray Berk, Erzurum Özel Yetkili Savcıları tarafından 3 defa ifadeye çağrılmasına rağmen ifadeye gelmemişti. Orgeneral Berk, davanın Erzurum'da 4 Mayıs günü yapılan ilk duruşmasında da ifade vermeye gelmemişti. Saldıray Berk'e Genelkurmay Başkanlığı tarafından süresiz görevlendirme yapıldığı mahkemeye bildirilmişti. Dava kapsamında bir türlü ifadesi alınamayan Saldıray Berk, önceki gün Yargıtay Genel Kurulu'nun İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ile Yargıtay 11. Ceza Dairesi arasındaki uyuşmazlığı ortadan kaldırarak davanın görüleceği adresi Yargıtay 11. Ceza Dairesi olarak kesinleştirmesi üzerine ifade vermeye karar verdi. Saldıray Berk, Hürriyet gazetesine verdiği bilgiye göre 22 Ekim günü Yargıtay'da yapılacak olan duruşmada ifade verecek.

Erzincan'a 13 Ağustos'ta sessizce düzenlenen devir teslim töreniyle veda eden Orgeneral Berk, 'İrtica ile Mücadele ve Eylem Planı' ile ilgili Erzincan'daki Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamede bir numaralı sanık olarak gösterildi. İddianamede hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istenen Saldıray Berk, Savcı İlhan Cihaner'le birlikte toplam 14 sanıkla yargılanacak.

Yargıtay'da yargılanacak olan 14 kişi şunlar: İlhan Cihaner, Saldıray Berk, Ali Tapan, Recep Gençoğlu, Nedim Ersan, Ersin Erkut, Orhan Esirger, Şenol Bozkurt, Murat Yıldız, Şinasi Demir, Kıvılcım Üstel, Sadri Barkın İnce, Ahmet Saraçlar ve Yaşar Baş.

DAVA BİRLEŞTİRİLMİŞTİ

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki "Ergenekon Terör Örgütü'ne üye olma" suçu kapsamında görülen davanın, Cihaner'in Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde "görevi kötüye kullanma", "evrakta sahtecilik" ve "imar kirliliğine neden olma" iddialarıyla görülen davasıyla birleştirilerek Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde görülmesine karar vermişti.

Bilindiği gibi 1-4 Ağustos tarihleri arasında yapılan Yüksek Askerî Şûra Toplantısı'nda Saldıray Berk'in terfisi gerçekleştirilmemiş; kendisinden daha az kıdemli olan Orgenal Erdal Ceylanoğlu 1. Ordu Komutanı yapılmıştı. Berk, bu duruma rağmen istifa etmemeyi tercih etmişti.

HAKAN GÜNDÜZ / VAKİT

HABERE YORUM KAT