1. HABERLER

  2. HABER

  3. ‘Benden Başka Kimse Silah Bıraktıramaz!’
‘Benden Başka Kimse Silah Bıraktıramaz!’

‘Benden Başka Kimse Silah Bıraktıramaz!’

PKK’ya ancak kendisinin silah bıraktırabileceğini söyleyen Öcalan, “Pratik araçlar elime verilmezse rolümü nasıl oynarım?” dedi.

21 Temmuz 2011 Perşembe 10:24A+A-

Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’ndeki PKK saldırısının ardından gözlerin çevrildiği Abdullah Öcalan, “Sorun sürüncemede bırakılırsa, demokratik çözüme gelinmez, silahların susturulması için bize gerekli olanaklar tanınmazsa ne yazık ki bu çatışmalar devam eder” dedi. Öcalan, “Silah bıraksınlar, yoksa bir şey olmaz” diyen Başbakan Erdoğan’a da yanıt verdi: “Meclis veya Başbakan ‘Bu işin silahla çözülmeyeceğine inanıyoruz. Meseleyi demokratik anayasal yöntemlerle çözeceğiz’ derse, bir haftada hallederiz.”

İmralı’da önceki gün avukatlarıyla görüşen Öcalan’ın görüşme notları, dün Fırat Haber Ajansı’nda yayınlandı. Öcalan, Silvan saldırısından sonra devlet heyetiyle İmralı’da bir görüşme daha gerçekleştirdiğini belirterek, özetle şunları söyledi:

“Böyle kritik ve sıcak bir dönemde bile görüşmenin sürmesi ciddidir. Silahları bıraktırma irademiz var. Açık ve net söylüyorum. Benim dışımda kimse silahları bıraktıramaz. Burada görüştüğümüz devlet yetkilileri de bunu söylüyor. ‘Ancak sen bunu yapabilirsin’ diyorlar. Ben bu rolden kaçamam. Gereği neyse yapmak istiyorum. Bana rolümü oynamam için gerekli pratik araçların sunulması gerekir... Önüm açılırsa rolümü oynarım. Pratik araçlar elime verilmezse ben nasıl rolümü oynarım? Elimde Alaattin’in sihirli lambası ya da sihirli değnek yok ki! Böyle olmazsa ne yazık ki bu çatışmalar devam eder... Yarın bunun on katı gelişebilir.

Tutuklu vekiller Meclis’e gelmeli

Hükümet ile BDP arasındaki görüşmeler devam etmeli. Meclis’e dönme meselesinde ortak bir mutabakata varılabilir. Şöyle bir cümle, mutabakat olabilir; ‘Tutuklu vekillerin durumu bir demokrasi sorunudur, çözümü de politiktir. Biz bu sorunu anayasa ve yasaları birlikte değiştirerek çözeceğiz.’ İşte böyle formüle edilebilir.”

HABERE YORUM KAT