1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Ben de Uyguladım, Beni de Yargılayın!”
“Ben de Uyguladım, Beni de Yargılayın!”

“Ben de Uyguladım, Beni de Yargılayın!”

Emekli Yüzbaşı Bektaş Tufan Güneş, 12 Eylül darbesinde cezaevi müdürlüğü yaptığını belirterek kendisi hakkında suç duyurusunda bulundu.

23 Eylül 2010 Perşembe 15:01A+A-

Referandumun ardından 12 Eylül darbesini yapan Kenan Evren ve arkadaşları hakkında suç duyuruları yağarken en ilginç suç duyurusu İzmir'den geldi. İzmir'de yaşayan emekli yüzbaşı Bektaş Tufan Güneş, 12 Eylül darbesinde Erzurum-Ağrı-Kars- Artvin illeri Sıkıyönetim Askerî Cezaevi Müdürlüğü yaptığını belirterek bu dönemki uygulamalarından dolayı kendisi hakkında suç duyurusunda bulundu. Bektaş, Karşıyaka Cumhuriyet Savcılığı'na verdiği suç duyurusu dilekçesinde referandumda ortaya çıkan tablonun ve özellikle darbecilerin yargılanmasını önleyen geçici 15.maddenin kaldırılmasının önemine değindi.

Ben bir uygulayıcıyım

Taraf'a bu girişimi hakkında bilgi veren Bektaş Tufan Güneş şunları söyledi: 12 Eylül darbesi, insanlık dışı muamelelerin yaşandığı cezaevlerini çağrıştırıyor. 12 Eylül'ün insanlık dışı muamelelerle anılmasının bir nedeni de uygulayıcıların hukuk dışı icraatlarıdır. Ben Anayasa'nın kaldırılan geçici 15. maddesinin (b ) fıkrası kapsamında bir uygulayıcıyım. Görevim sırasında çeşitli tasarruflarda bulundum. Hiçbir uygulayıcının yargı huzuruna çıkmaktan korkmaması gerekir diye düşünüyorum."

Yüzleşme fırsatı

Sandıktan çıkan yüzde 58 'Evet' oyunun içinde 12 Eylül'deki darbecileri alkışlayanların da olduğunu belirten Güneş "Ortaya çıkan bu fırsat nedeniyle artık darbecilerin de söyleyecekleri bir şeyler olması gerektiğine inanıyorum. Bu bir yüzleşme fırsatıdır. Hukukun üstünlüğüne olan inancım nedeniyle görevim sırasında yaptıklarımla suç işleyip işlemediğimin soruşturulmasını ve yargı huzurunda aklanmama olanak verilmesini istemek için kendi hakkımda suç duyurusunda bulundum" dedi.

Tetik ve Yıldıran gibi seçildi

Güneş Türkiye'nin yakın tarihinin en karanlık merkezlerini oluşturan Ankara'daki Mamak Cezaevi'nin komutanı Raci Tetik ve adı işkenceyle anılan Diyarbakır Cezaevi'nin iç güvenlik amiri Esat Oktay Yıldıran gibi Kıbrıs'ta görev yaptıktan sonra seçilerek göreve getirildi. Halen İzmir'de mali müşavirlik yapan Bektaş "Elebaşı mı? Çete başı mı? Yüzbaşı mı" ve "Gazilik ve Kimlik" isimli iki kitap yazdı.

HABERE YORUM KAT