1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Ben de 'Haberal Ayrıcalığı' İstiyorum”
“Ben de Haberal Ayrıcalığı İstiyorum”

“Ben de 'Haberal Ayrıcalığı' İstiyorum”

Bakırköy Kadın İnfaz Kurumu Cezaevi'nde müebbet hapis cezasıyla tutuklu bulunan Fatma Tokmak'ın özgürlüğünü kazanmasına destek amacıyla bugün cezaevi önünde basın açıklaması yapıldı.

15 Kasım 2010 Pazartesi 06:36A+A-

Avukat Eren Keskin, "Mehmet Haberal'a hak olarak görülen tavrı Fatma için de bekliyoruz, bu konuda çifte standart olmaması lazım." dedi. Keskin, Fatma Tokmak'ın 4 yıl boyunca Türkçe bilmediği için ifade veremediğini söyleyerek, "Dosyada Fatma'ya yönelik somut bir suçlama yok, gözaltına alındıktan sonra Türkçe bilmediği için 4 yıl ifade veremedi, hastalanınca tahliye oldu, oğluna kavuştu ancak bu mutluluğu uzun sürmedi. Yargıtay cezasını onayınca geçtiğimiz mayıs ayında tekrar cezaevine girdi." dedi.

Tokmak, 1996 yılında tutuklandığında onunla birlikte gözaltına alınan oğlu Azat Tokmak da annesinin özgürlüğünü kazanması için basın açıklamasına katıldı. Destek açıklamasına Fatma Tokmak'ın yakınları ve gazeteci yazar Ferhat Kentel de katıldı.

Fatma Tokmak, 1996 yılında 2,5 yaşındaki oğlu ile birlikte gözaltına alınmış, 9 yıl cezaevinde kaldıktan sonra kalp hastalığına yakalanınca 2006 yılında tahliye edilmişti. Ancak Yargıtay'a giden dosyası burada onanınca 28 Mayıs 2010 tarihinde tekrar cezaevine girdi. Ağır kalp hastası olan Fatma Tokmak cezaevinde sürekli kalp cihazına bağlanmak zorunda. Tokmak'ın hayatının tehlikede olduğunu söyleyen avukatları infazın ertelenmesi için Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. Savcılık Adli Tıp Kurumu'ndan rapor istedi. Tahliye olmayı bekleyen Tokmak'ın durumu bu rapora bağlı olarak şekillenecek.

YAKUP ÇETİN / ZAMAN

HABERE YORUM KAT