1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bedrettin Dalan 2006'da Köşk'e Çıkacaktı!
Bedrettin Dalan 2006da Köşke Çıkacaktı!

Bedrettin Dalan 2006'da Köşk'e Çıkacaktı!

Ergenekon'un firari sanığı Bedrettin Dalan, cumhurbaşkanı olmayı bekliyormuş! Bedrettin Dalan'a yakın bir işadamı adının yazılmaması kaydıyla çarpıcı açıklamalardı bulundu.

03 Temmuz 2010 Cumartesi 13:10A+A-

AK Parti Hükümeti'ni bitirmeye yönelik 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nda ıslak imzası bulunan Albay Dursun Çiçek ve MİT görevlisi Özel Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu 7 sanıklı iddianamede "Darbe'ye teşebbüs" ve Ergenekon üyeliği ile suçlanan firari Bedrettin Dalan'ın 2006'da yakın çevresine "Cumhurbaşkanlığı bekliyorum" dediği ileri sürüldü. Yeni Şafak'a adının yazılmaması kaydıyla konuşan Dalan'ın yakın dostu işadamı, Ergenekon'un firari sanığı Yedi Tepe Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dalan'ın yurtdışından kendisini aradığını belirterek "Cumhurbaşkanlığı beklediğini söyledi" dedi.

GÖREVİ DARBEYE HAZIRLIK

10. dalga operasyonundan aylar önce İstanbul MİT Bölge Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Özel Yılmaz'ın uyarısıyla 15 Ekim 2008'de ABD'ye kaçtığı ileri sürülen Bedrettin Dalan, Ergenekon'un 4. iddianamesiyle sanık oldu. Dalan iddianamede "Ergenekon silahlı terör örgütüne üye olmak", "Örgütün hükümeti ortadan kaldırmak için yaptığı darbe planlarında medya ve siyasetin yönlendirilmesi ile bazı üst düzey işadamları ve medyanın darbe için ikna edilmesi görevini üstlenmek"le suçlanıyor. İddianamede Dalan'ın Ergenekon sanıkları emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ve emekli Albay Hasan Atilla Uğur ile görevde oldukları dönemde görüşerek askeri müdahale için onları teşvik ettiği, Ergenekon'a finans sağladığı, örgütün stratejisi doğrultusunda uluslararası ilişkileri yürüttüğü ve darbe sonrasında kurulacak hükümette Başbakan olma görevini üstlendiği belirtiliyor.

KÖŞK'Ü BEKLİYORUM

Adının gizli kalması şartıyla konuşan Dalan'ın yakını işadamı da iddianamedeki iddialara paralel açıklamalar yaptı. Oğlunun üniversite masraflarının Bedrettin Dalan karşılandığını anlatan işadamı, bu nedenle kendisiyle dostlukları olduğunu söyledi. Dalan'la 2006'da yurtdışına çıktığında telefonla bir görüşme yaptığını anlatan şöyle konuştu: "Dalan bana 'yakın çevrem yurtdışına çıkmamı istedi. Rahatım iyi, bir sorun yok. Cumhurbaşkanlığı bekliyorum' dedi."

SEZER'İN YERİNE DALAN

İşadamının iddiasına göre Dalan'ın Çankaya Köşk'üne çıkmayı beklediği dönemde, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'di. 2007'de görev süresi dolan Sezer'in yerine Abdullah Gül, seçildi. Ergenekon'un son iddianamesinde Mehmet Ağar'ın da örgütün Cumhurbaşkanı adayı olduğu ileri sürülmüştü. Darbe hazırlığı yapan örgütün Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de etkilemeye çalıştığı Ergenekon iddianamelerinde girmişti.

(Yeni Şafak)

HABERE YORUM KAT