1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Bedii: "İdam Edilmekten Korkmuyorum"
Bedii: "İdam Edilmekten Korkmuyorum"

Bedii: "İdam Edilmekten Korkmuyorum"

Mısır'da, yargı cuntası tarafından ihvan üyelerininde olduğu 51 kişinin yargılanmasına devam edildi.

23 Haziran 2014 Pazartesi 22:32A+A-

Mısır'da, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin arasında bulunduğu 51 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Kamuoyunda "Rabia operasyonları" olarak adlandırılan davanın Kahire'deki Tora Polis Akademisi'nde görülen duruşmasında, savunmasını yapmasına fırsat verilmeden hakkında verilen idam kararını kınayan Bedii, "Adaletin yokluğunu Allah'a şikayet ediyor, ömrümün geri kalanını hapishanelerde geçirmekten ya da idam edilmekten korkmuyorum. Resulullah'ın 'Cihadın en büyüğü zalim idareci karşısında hak sözü söylemektir' sözüyle amel ederek şehadetin en üst mertebesini istiyorum" dedi.

"Rabia Operasyonları Birimi" davasında, Bedii'nin yanı sıra İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcıları Şatır ve Reşad el-Beyumi, Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Başkanı Muhammed Saad Ketatni, HAP Genel Başkan Yardımcısı İsam el-Aryan, HAP Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci ve İhvan eski Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Mehdi Akif ile eski Gençlik Bakanı Usame Yasin gibi isimler yargılanıyor.

Minya Ceza Mahkemesi, önceki gün "şiddete teşvik ve karakollara saldırı" iddiasıyla yargılanan İhvan yanlısı darbe karşıtı 681 kişiden 180 kişiye idam, 3 kişiye hem idam hem müebbet kararı vermişti. Aynı davadan 2 kadına sadece müebbet hapis kararı verilirken 496 kişinin de beraatine hükmedilmişti.

Mısır Başsavcısı Hişam Berekat da dün "Şiddete teşvik ve karakollara saldırı" suçlamasıyla yargılanan ve arasında Müslüman Kardeşler (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin de bulunduğu 183 kişi hakkında idam cezası veren Minya Ceza Mahkemesinin kararlarını "Adaletin sağlanması ve yasaların doğru uygulanması" için temyize götürme kararı aldığını açıklamıştı.

HABERE YORUM KAT