1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bedelli Askerlik Komisyondan Geçti
Bedelli Askerlik Komisyondan Geçti

Bedelli Askerlik Komisyondan Geçti

Bedelli askerliğe ilişkin yasa tasarısı Meclis Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi. Tasarının görüşmeleri tartışmalı başladı ancak maddeler hızla geçti.

24 Kasım 2011 Perşembe 18:53A+A-

Bedelli askerlik yasa tasarısı komisyondan geçti. Komisyondaki görüşmelerde tasarıda hiçbir değişiklik yapılmadı ve yaş 30'da kaldı. Görüşmeler tartışmalı başladı ancak maddeler hızla geçti. Düzenlemenin önümüzdeki hafta Salı günü Genel Kurul'da ele alınması bekleniyor.

Bedelli ve dövizle askerlik tasarısının görüşmeleri tartışmalı başladı. CHP'liler bedelli askerliğe ilişkin daha önce 2 kanun teklifi verdiklerini, hükümetin tasarısının bunlarla birleştirilmesini istediler.

Komisyon Başkanı Oğuz Kağan Köksal, "Teklifin tasarıyla uzaktan yakından ilgisi yok. Elma da armut da meyva ama ikisi de ayrı ayrı meyve" diyerek, teklifleri birleştirmedi.

Köksal bu tutumu sonrası komisyonda tansiyon yükseldi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Köksal'ı "Tutumunuzu yadırgıyorum, yanlış yapıyorsunuz" sözleriyle eleştirdi. Ancak Komisyon Başkanı Köksal tutumunu değiştirmedi ve CHP'nin teklifleri gündeme alınmadı.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da bedelli askerlik düzenlemesinin ihtiyaçtan doğduğunu söyledi.

Yılmaz, "Yoklama kaçağı-bakaya her geçen yıl artıyor. Bunun önüne geçmek için bu tasarı hazırlandı" dedi.

TRT Haber 

HABERE YORUM KAT