1. HABERLER

  2. HABER

  3. BDP'li Yıldız: "Çocuklarınızı Askere Göndermeyin!"
BDPli Yıldız: Çocuklarınızı Askere Göndermeyin!

BDP'li Yıldız: "Çocuklarınızı Askere Göndermeyin!"

BDP Grup başkanvekili ve Batman Milletvekili Bengi Yıldız, OHAL şartlarına dönüldüğünü ileri sürerek, partililerden çocuklarını askere göndermemelerini istedi.

21 Haziran 2010 Pazartesi 12:02A+A-

Barış ve Demokrasi Partisi Batman il Başkanlığı yaptığı basın açıklamasıyla Mahmur ve Kandil'den gelenlerin tutuklanmasını protesto etti. Basın açıklamasına BDP Grup başkanvekilleri ve Batman Milletvekilleri Bengi Yıldız ve Ayla Akat Ata da katıldı.

Saat 17.00'de BDP İl binası önünde toplanan BDP'liler sanat sokağına yürüyüp orada basın açıklaması yapmak istediler ancak polis buna müsaade etmedi. Yaklaşık 1,5 saat süren pazarlıklar sonunda polisin yürümeleri halinde müdahale edeceğini belirtmesi üzerine açıklama BDP il binası ile belediye binası arasındaki Atatürk Bulvarı'nda yapıldı. Basın açıklamasına katılımın az olması dikkat çekerken, Batman Emniyet Müdürü Hasan Ali Bilim'in de basın açıklamasının bulunduğu alana gelmesi dikkat çekti.

Basın açıklamasını il başkanı Saadet Becerikli okudu. Geçen yıl Türkiye'ye Mahmur ve Kandil'den gelenlerin tutuklanması ile barış ve çözüm arayışlarının katledildiğini savunan Becerikli, "Bizler bu olumsuz tutuma karşı sesimizi yükselterek ve 'barış elçilerine 'duyarlı her kesimin sahip çıkmasını bekliyoruz." dedi.

11 kişinin tutuklanması ve 3 kişi hakkında da gıyabi tutuklama kararı verilmesinin, mahkemenin kendi başına verdiği bir karar olmadığı dile getiren Becerikli, alınan kararın devletin ve AKP hükümetinin aldığı politik bir karar olduğunu ileri sürdü. Becerikli, dün hayatını kaybeden 11 askerin ölümünden hükümeti sorumlu tutarak," halkımız ve tüm demokratik güçleri AKP hükümetinin bu inkârcı ve ikiyüzlü savaş politikasına karşı seslerini yükseltip, ülkenin her yanına yayarak karşılık vermeye çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

Askere Çocuklarınızı Göndermeyin

Basın açıklamasından sonra söz alan BDP Grup başkanvekili ve Batman Milletvekili Bengi Yıldız, tekrar 1990 yıllarının koşullarına dönüldüğünü, yürümenin, oturmanın ve basın açıklaması yapmanın yasak ve ceza almaya sebep olduğunu belirttikten sonra, OHAL uygulanmasını isteyen parti liderlerini olduğunu belirtip, "OHAL ilan edilmesine gerek yok, zaten OHAL'de yaşıyoruz" dedi. Yıldız, ülkenin ciddi bir şiddet ve savaş ortamına doğru yol aldığını ve daha önce uyarılarda bulunduklarını ancak seslerinin duyulmadığını" söyledi.

Kürtler, Türkler ve Türkiye'de yaşayan tüm halklara seslenen Yıldız, "AİHM kararına göre vicdani ret, askere gitmeme bir haktır. Bundan sonra çocuklarınızı bu kirli savaşa göndermeyin. Bu savaşın ortağı olmayın. Kim bu savaşı sürdürmek istiyorsa Genelkurmay başkanı, cumhurbaşkanı ve başbakan, onlar çocuklarını askere göndersinler." dedi.

Batman, Ağrı, Eğil'de Kürt çocuklarının askerde infaz edildiğini ifade eden Yıldız, "Bu da savaşın başka bir boyutudur. BDP olarak, halkımız olarak, sizler 1, 2, 10 yıl gidin cezaevi yatın, vicdani hakkınızı kullanın. Bütün dünya bu hakkı tanıyor. Gidip kendi evlat ve çocuklarımız öldüreceğimize gider paşa paşa yatarız. Vicdani ret, bizim hakkımız, halkımızın hakkıdır. Vekilleriniz olarak size söylüyoruz! Sizler de ulaştığınız her yere bunu söyleyin, bunu örgütleyin" şeklinde konuştu.

Basın açıklaması nedeniyle Yaklaşık olarak 1,5 saat boyunca Atatürk Bulvarı trafiğe kapalı kaldı. (M. Sait Çelik – İLKHA)

HABERE YORUM KAT

4 Yorum