1. HABERLER

  2. HABER

  3. BDP’li Kaplan: “El Kaide misiniz, Taliban mı?”
BDP’li Kaplan: “El Kaide misiniz, Taliban mı?”

BDP’li Kaplan: “El Kaide misiniz, Taliban mı?”

Bütçe görüşmelerinde hükümeti eleştiren Hasip Kaplan, içkili yerlerde yapılan denetimlerle ilgili olarak da “Siz el Kaide misiniz, Taliban mı?” dedi.

14 Aralık 2010 Salı 14:00A+A-

Meclis'teki bütçe görüşmelerinde hükümete yönelik sert eleştirilerde bulunan BDP Milletvekili Hasip Kaplan, son yapılan zamları da ''İdeolojik zamlar yapılıyor. Başbakan 'üzümü yiyin, suyunu içmeyin' diyor. Sanki IV. Murat devri" sözleriyle değerlendirdi.

ANF'de yer alan habere göre 2011 yılı bütçesi üzerine yapılan görüşmelerde BDP adına kürsüye gelen Hasip Kaplan, AKP'ye yönelik sert eleştiriler yaptı. Ankara'daki içkili yerlerde yapılan denetimlerle ilgili olarak Kaplan, "Siz El Kaide misiniz, Taliban mısınız?" dedi.

"Efkârlanan Vatandaşa Bir Kadehi Çok Görmeyin!"

Zamların otomatiğe bağlandığını belirten Kaplan, ideolojik zamlar yapıldığını belirterek, "Benzin, motorin vergisinde dünyanın en pahalı vergisini ödüyoruz biliyor musunuz? 65 milyon kişi cep telefonu kullanıyor, cep telefonunda vergi yüzde 58 biliyor musunuz? Marllboro 2002'de 2.5 liraydı şimdi 7 lira, rakı 8.25 liraydı şimdi 40 lira. Sonra ideolojik zamlarla alkol ürünlerine yüzde 30 zam yaptınız. Başbakan 'Üzümü yiyin, suyunu içmeyin' diyor. Efkârlanan vatandaşa bir kadeh, bir sigara çok gördünüz. IV. Murat devri sanki" diye konuştu.

Silah düzenlemesiyle ilgili tasarıya da tepki gösteren Kaplan, "AKP yeni bir tasarı hazırlıyor. 17 yaşındakilere silah vereceksiniz; üstelik 1 değil 5 tane vereceksiniz. Teksas mı burası, ne yapmak istiyorsunuz? Bu ülke hukukla, insan haklarıyla demokrasi ile yönetilir. Eğer zorbalıkla, silahlı güçlerle yönetilecekse siz kaybetmişsiniz, bu ülke kaybetmiş demektir. 2002'de böyleydi, 2010'da böyle. Bakıyorum yine aynı nakarat" diye konuştu.

Zamları, Bütçeyi Eleştireceğim Derken…

Kaplan, konuşmasında Ankara'daki içkili yerlerde yapılan denetimlere de sert çıkarak, Ailelerin yanındaki 18 yaşından küçük çocukların kimliklerinin alındığını belirtti.

Kaplan, şöyle konuştu: "Ankara'nın göbeğinde polisler restoran basıyor; Ankara Baro Başkanı'nın huzurunda bebeleri fişliyor ve tutanak tutuyor. Siz El Kaide misiniz, siz Taliban mısınız? Bu çağdaşlık mıdır, 2010 Türkiyesi midir? Sonra 'Kıyılarda niye oy alamıyoruz?' diyorsunuz. Siz bu kafayla sittin sene oy alamazsınız. Siz 'Hava vergisi dışında yaşama vergisi almıyoruz diye vatandaşa oturun şükredin' diyorsunuz."

HABERE YORUM KAT

1 Yorum