1. HABERLER

  2. HABER

  3. BDP’den Evren Hakkında Suç Duyurusu
BDP’den Evren Hakkında Suç Duyurusu

BDP’den Evren Hakkında Suç Duyurusu

BDP'den referanduma önce boykot; anayasa değişikliği sonrasında ise dava... Kenan Evren hakkında bir suç duyurusu da BDP’den geldi.

13 Eylül 2010 Pazartesi 17:25A+A-

Referandumu boykot eden BDP Grup Başkan Vekili Bengi Yıldız, anayasa değişikliğinin kabul edilmesi üzerine Batman Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren hakkında, 'anayasal düzeni değiştirdiği gerekçesiyle' suç duyurusunda bulundu.

DARBEDEN BİRE BİR ETKİLENDİK

Batman Belediye Başkan Vekili Serhat Temel, İl Genel Meclis Başkanı Salih Aktan ve BDP İl Başkanı Saadet Becerikli ile birlikte adliyeye giden Yıldız, savcılık çıkışında basın açıklaması yaptı. Anayasa referandumu sürecinde, 12 Eylül darbecilerinin yargılanması, geçmişle hesaplaşma ve yüzleşme meselesinin tartışıldığını belirten Yıldız, "Bu anayasanın oylanması sırasında da evet oylarının önemli bir kısmı darbecilerle hesaplaşmak isteyen halkımızın verdiği oylardır. Biz toplum olarak 12 Eylül darbesinden ve onun sonuçlarından bire bir etkilendik. Dolayısıyla bu anayasa değişikliği gerçekten 12 Eylül darbecilerini yargılayacak mı, buna vesile olacak mı meselesini pratikte test etmek için suç duyurusunda bulunduk." dedi.

Hem kişi olarak hem de toplum olarak 12 Eylül mağduru olduklarını belirten Yıldız, bugünden itibaren 12 Eylül ile hesaplaşmak isteyen her kesimin, her bireyin suç duyurusunda bulunmasını istedi. 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum