1. HABERLER

  2. HABER

  3. BDP ve CHP’den Meclis’e Dönüş Sinyalleri
BDP ve CHP’den Meclis’e Dönüş Sinyalleri

BDP ve CHP’den Meclis’e Dönüş Sinyalleri

Ergenekon ve KCK davalarından tutuklu olan milletvekillerinin salıverilmesi amacıyla CHP ve BDP tarafından başlatılan Meclis boykotu ve yemin etmeme tavrına ilişkin taraflar yumuşama sinyalleri vermeye başladılar.

08 Temmuz 2011 Cuma 02:21A+A-

Her iki parti yöneticileri, dün Meclis’te önceden açıkladıkları eylem planından dönme yönünde görüşmelerde bulundular.

Tutuklu milletvekillerinin salıverilmesi amacıyla CHP ve BDP tarafından başlatılan Genel Kurul’da yemin etmeme ve Meclis’i boykot etme tavrına ilişkin taraflar yumuşama sinyalleri vermeye başladılar. Özellikle dün gün boyunca Meclis’te yoğun bir trafik yaşandı. Son anda MHP’nin de devreye girmesiyle, krizin aşılması yolunda adımlar atılmaya başlandı. MHP’liler, dört aşamalı bir çözüm önerisini hem Meclis Başkanı Çiçek’e, hem de CHP ve AK Parti gruplarına sundu.

Bu arada en sert tavrı gösteren BDP de dün iki milletvekilini ani bir kararla Diyarbakır’dan İstanbul’a gönderdi. BDP’li Hasip Kaplan ve Sırrı Sakık, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile görüşerek, yemin krizinin aşılması için BDP’nin çözüm önerilerine açık olduğu mesajını verdiler. Bu görüşmenin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Meclis Başkanı Çiçek’ten randevu istedi ve saat 16.30’da Çiçek’le görüştü. Öte yandan Kılıçdaroğlu bu görüşmeden önce yaptığı açıklamada ise “Hiç yemin etmeyeceğiz” demediklerini, tutuklu milletvekilleri konusunda gerekli mekanizmaların devreye sokulacağı güvencesinin verilmesi durumunda yemin edeceklerini söyledi.

BDP “Çözüme Açığız” Mesajı Verdi

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile yapacağı görüşmeden yemin krizine dair kesin bir çözüm çıkacağının belli olması üzerine, bu hafta grup toplantısını Diyarbakır’da toplayarak, kamuoyuna çok tehlikeli mesajlar veren BDP de harekete geçti. Apar topar Ankara’ya gelen BDP Şırnak milletvekili Hasip Kaplan ile Muş milletvekili Sırrı Sakık dün Çiçek ile görüştü. Her iki ismin de Çiçek’e, CHP için bulunacak formüle kendilerinin de razı olacağı mesajını verdikleri ve böylece hakkında kesinleşmiş yargı kararı bulunan Hatip Dicle’de ısrarcı olmayacaklarını, ancak KCK tutuklusu milletvekilleri için adım atılmasını istedikleri öğrenildi.

BDP’li İki Vekil Diyarbakır’dan Ankara’ya Geldi

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yemin krizinin çözümü için Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ve Muş Milletvekili Sırrı Sakık’la dün sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi. Edindiğimiz bilgilere göre; görüşmede Meclis boykotunu sürdüren BDP’nin talepleri ve çözüm önerileri ele alındı. BDP’li Hasip Kaplan ve Sırrı Sakık’ın bu görüşme için Diyarbakır’dan Ankara’ya geldikleri öğrenildi. Sakık ve Kaplan, görüşmeyle ilgi BDP’li milletvekillerine bilgi verecek. BDP’liler KCK tutuklusu 5 BDP’li milletvekili ve vekilliği düşürülen Hatip Dicle’yi gerekçe göstererek Meclis’i boykot ediyorlardı. CHP de Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay’ın tahliye edilmemesi üzerine yemin etmeme kararı almıştı. Her iki boykot da cumhuriyet tarihinde bir ilk olma özelliği taşıyor.

Krizin Çözümü İçin MHP de Devreye Girdi

Öte yandan dün krizin çözümü konusunda MHP de inisiyatif almaya başladı. MHP Grup Başkanvekilleri, Meclis’te önce CHP’yi, sonra AK Parti’yi ziyaret ettiler. MHP’li Oktay Vural ziyaret öncesinde yaptığı açıklamada “TBMM Başkanı Cemil Çiçek çözüm için inisiyatif almalı” dedi. Vural ayrıca yemin kriziyle ilgili 4 aşamalı çözüm planını AK Parti ve CHP’ye sunduklarını belirtti. MHP aynı planı Meclis Başkanı Çiçek’e de sundu.

MHP’nin Çözüm Planı 4 Aşamalı

MHP’nin 4 aşamalı çözüm planı şöyle sıralandı: “Birinci adım, yemin etmeyen milletvekillerinin yemin etmesi. İkinci adım, partiler arası irade beyanı. Üçüncü adım, ortak bir deklarasyon hazırlanması. Dördüncü adım, Anayasa değişikliği.”

MHP’den Oktay Vural ile Mehmet Şandır’ın, CHP’den ise Emine Ülker Tarhan ve Muharrem İnce’nın katıldığı toplantı saat 13.00’te başladı. Toplantıda CHP’lilerin MHP’den gelen öneriye sıcak baktıkları, ancak şimdilik kamuoyuna bir açıklamada bulunmak istemediklerini belirttikleri öğrenildi.

Kılıçdaroğlu Meclis Başkanı Çiçek’le Görüştü

Dün gün boyunca yemin krizinin çözülmesi konusunda karşılıklı iyi niyet atakları yapılırken, MHP’nin dört aşamalı çözüm önerisini CHP’ye sunmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Meclis Başkanı Cemil Çiçek’ten randevu talep etti. Çiçek de Kılıçdaroğlu’na saat 16.30 itibariyle randevu verdi. Meclis’te gerçekleşen görüşmenin oldukça olumlu bir havada geçtiği ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çiçek’e kendilerine güvence verilmesi halinde yemin edecekleri mesajını ilettiği kaydedildi.

Kılıçdaroğlu: “Güvence Verilmesi Karşılığında Yemin Ederiz”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cemil Çiçek ile görüşmeye gitmeden önce de olumlu sinyaller verdi. Yeditepe ve North Florida Üniversitesi Türk-Amerikan İlişkileri Ortak Sertifika Programı öğrencilerini CHP Genel Merkezi’nde kabul eden Kılıçdaroğlu, öğrencilerin “CHP neden yemin etmedi?” sorusu üzerine “Biz yemin etseydik tutuklu milletvekillerinin de kimse farkına varmayacaktı” dedi. Kılıçdaroğlu, “Hiç yemin etmeyeceğiz” demediklerini, tutuklu milletvekilleri konusunda gerekli mekanizmaların devreye sokulacağı güvencesinin verilmesi durumunda yemin edeceklerini belirterek “Biz yemin etmeyerek bir demokrasi ve hukuk ayıbını dünyaya göstermek istedik. Yeri ve zamanı geldiğinde yeminimizi edeceğiz” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu-Çiçek Görüşmesi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanvekilleri Akif Hamzaçebi, Emine Ülker Tarhan ve Muharrem İnce ile İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın eşliğinde TBMM Başkanlık makamına saat 16.25’te geldi. Çiçek, Kılıçdaroğlu ve beraberindekileri makam odasının girişinde karşıladı. Basına kapalı yapılan görüşme öncesinde basın mensuplarının görüntü almasına izin verildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Meclis Başkanı Cemil Çiçek’le yaptığı görüşmede, Meclis’te ortak bir komisyon kurulması ve AK Parti’nin de bu komisyona üye göndermesini kabul etmesi karşılığında yemin etme kararı alabileceklerini söylediği öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun tutuklu vekillerle ilgili bir düzenleme yapılması konusunda güvence verilmesini istediği, Çiçek’in de Meclis Başkanlığı olarak konunun takipçisi olacağını söylediği belirtildi. Görüşmede MHP’nin dört aşamalı önerisinin de gündeme geldiği ve Meclis Başkanı’nın bu öneriye de sıcak baktığı kaydedildi.

Kılıçdaroğlu: “Parlamentoyu Kilitlemek Gibi Bir Amacımız Yok”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, parlamentoyu kilitlemek ve Meclis’i boykot etmek gibi bir amaçlarının olmadığını belirterek, şunları söyledi: “Sayın başkanla yaptığımız görüşmede ben kendisini kutlamak için gitmiştim ama bu konu da açıldı, konuştuk. Sorunun çözümü ile ilgili düşüncelerimi aktardım. Bu sorun Türkiye’nin demokrasi alanında yaşadığı en ciddi sorunudur. Bu sürecin demokrasi ayıbı olduğunu, bu sorunun Türkiye’nin sorunu olmakla beraber uygar ülkelere anlatmakta zorlanacağımızı söyledim. CHP’nin bu tavrının Meclis’i boykot olarak adlandırılmaması gerektiğini, bu tavrın altında seçme seçilme özgürlüğü olduğunu söyledim. Bunların önünde bir engel yok. Parlamentoyu kilitlemek gibi bir amacımız olmadı. Amacımız Türkiye’deki demokrasi ayıbını göstermekti.” Kılıçdaroğlu ayrıca, “Herkesin şikayetçi olduğu uzun tutukluluk süresi çözüme ulaşmalı. Çiçek sorunun çözümüne katkı sağlayacağını söyledi” diye konuştu.TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin ardından şu açıklamalarda bulundu: “Uygar toplumlar gibi biz de sorunlarımızı konuşarak çözeceğiz. Bir parti daha müracaatını bile yapmadı, Meclis’te hiç yok. Ana muhalefet partisi ise Meclis’te bulunsalar bile yasama faaliyetlerine katılamıyorlar, yemin etmedikleri için. Bu durum çok üzücü. Bu sorunları aşmak parlamentoların görevidir. Uygar toplumlarda parlamentolar sorunun kaynağı değil, çözümün merkezidir. Türkiye’nin her sorununu biz burada çözeceğiz. Burada bunun mekanizmaları var; grup başkanvekilleri var, komisyonlar var. Dolayısıyla önümüzde bir sorun varsa bu sorunların çözüm adresi TBMM’dir, başka bir yer değildir. Yeni dönemde başta anayasa olmak üzere, siyaset hukukunun yeniden tanzimini yapmalıyız. Mayınlarla dolu bir alanda siyaset yapmaya çalışıyoruz. Bu korkulardan, bu endişelerden ve bu krizlerden kurtulmanın yolu yeni anayasa yapmak ve siyaset hukukunu tanzim etmektir. Milletimizi üzmeye daha fazla hakkımız yok diyerek, CHP ve BDP’yi kararlarını yeniden gözden geçirmeye davet ediyorum.” (Ali Eyvaz / Yeni Akit) 

HABERE YORUM KAT