1. HABERLER

  2. HABER

  3. BDP İstediğini Aldı
BDP İstediğini Aldı

BDP İstediğini Aldı

Seçimlere bazı sol partilerle ittifak yaparak giren BDP, çizdiği hedefe büyük oranda ulaştı. Bağımsız adaylarla halkın önüne çıkan BDP'nin oy oranı 5,2'den 6,2'ye, milletvekili sayısı da 22'den 36'ya çıktı.

13 Haziran 2011 Pazartesi 04:28A+A-

Bağımsız adaylarla halkın önüne çıkan BDP'nin oy oranı 5,2'den 6,2'ye, milletvekili sayısı da 22'den 36'ya yükseldi. Anayasa Mahkemesi'nin milletvekilliklerini düşürdüğü Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk yeniden Meclis'e dönerken, Leyla Zana, Sırrı Süreyya Önder, Şerafettin Elçi, Ertuğrul Kürkçü ve Murat Bozlak da seçilen isimler arasında yer aldı.

Seçimlere bazı sol partilerle ittifak yaparak giren BDP, çizdiği hedefe büyük oranda ulaştı. Bağımsız adaylarla halkın önüne çıkan BDP'nin oy oranı 5,2'den 6,2'ye, milletvekili sayısı da 22'den 36'ya çıktı. KCK davasından tutuklu bulunan 6 kişi, Meclis'e girmeye hak kazandı.

Gücünü ve varlığını ispat etmeyi amaçladığı için bütün ağır toplarını sahaya süren BDP, özellikle Diyarbakır, Mardin, Van, Hakkâri gibi illerde adeta vites büyüttü. 2007 seçimlerinde Van'da 2 vekil çıkaran BDP, buradaki sandalye sayısını ikiye katladı. Diyarbakır'da 4'ten 6'ya çıktı. Daha önce 2-1 AK Parti'nin aldığı Hakkâri'deki seçim, bu kez 3-0 bağımsızların lehine sonuçlandı. BDP, Mardin'deki oy oranını da yüzde 38,77'den 61'e çıkardı. Mardin'den seçilen Erol Dora, Türkiye'nin ilk Süryani asıllı milletvekili oldu. Mardin'den aday gösterilen KCK tutukluları Gülser Yıldırım ile Şırnak'tan Selma Irmak, tutuklu bulundukları Mardin Cezaevi'nden Ankara'ya gitmeye hak kazandı.

Doğu ve Güneydoğu dışındaki iller de BDP'nin yüzünü güldürdü. Sebahat Tuncel İstanbul birinci bölgeden, Sırrı Süreyya Önder İstanbul ikinci bölgeden, Levent Tüzel İstanbul üçüncü bölgeden, Ertuğrul Kürkçü Mersin'den, Murat Bozlak Adana'dan Meclis'e girdi.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın dile getirdiği, "Benim sizden daha fazla Kürt vekilim var." sözlerinden rahatsız olduğu için Güneydoğu'nun hakimi olduğunu göstermek isteyen BDP, hemen hemen bütün merkezlerde oyunu artırdı. YSK'nın adaylık sürecinin başında bazı isimleri önce veto edip sonra yeşil ışık yakmasının doğurduğu gerilim ve mağduriyet psikolojisine, seçime 3 kala Hatip Dicle hakkındaki cezanın Yargıtay tarafından onaylanması da eklenince saflarda bir sıklaşma meydana geldi. BDP'liler, seçim propagandası sırasında, Başbakan Erdoğan'ın "Kürt sorunu yoktur" sözlerini de sıklıkla kullandı.

BDP, tek sıkıntısını Tunceli'de yaşadı. Daha önce buradan 1 milletvekili çıkaran BDP, Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'ye genel başkan olmasının ardından Tunceli'deki gücünü yitirdi. 2 milletvekilliğini de CHP kazanınca, BDP'nin desteklediği Ferhat Tunç Meclis'e gidemedi. Tunç'un seçimi kaybetmesi üzerine bir grup BDP'li, CHP'nin seçim bürosunu basarak camlarını kırdı. Seçimlerin ardından BDP'den ilk açıklama Bengi Yıldız'dan geldi. Hem kendilerinin hem de Türkiye genelinde oylarını artıran AK Parti'nin başarılı olduğunu belirten Yıldız, "Yeni demokratik anayasa için hemen kolları sıvamalı." mesajı verdi. Aslında bütün bölgenin beklediği de bu. Yeni anayasa ile Kürt sorununun çözülmesi vatandaşın asıl beklentisi...

Aziz İstegün / Zaman

HABERE YORUM KAT