1. HABERLER

  2. HABER

  3. BDP, Hükümetten Yeni Anayasa İstedi
BDP, Hükümetten Yeni Anayasa İstedi

BDP, Hükümetten Yeni Anayasa İstedi

AK Parti ve BDP arasında uzun zamandır beklenen görüşme bugün Meclis'te yapıldı. Görüşmede BDP hükümetten yeni anayasa talebini iletti.

23 Eylül 2010 Perşembe 16:16A+A-

AK Parti ve BDP arasında daha önce planlanan ancak PKK'nın Hakkari'deki saldırıları nedeniyle iptal edilen görüşme bugün yapıldı. Görüşme sona erdi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüşmesi sona erdi. BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak'ın da katıldığı görüşme, 1 saat 40 dakika sürdü.

Görüşmeye, Hükümet kanadından Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Sadulah Ergin, BDP tarafından ise Genel Başkan Selahattin Demirtaş, Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ve BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan katıldı.

DEMİRTAŞ AÇIKLAMA YAPTI
Toplantının ardından ilk açıklamayı BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yaptı. Demirtaş görüşmeyle ilgili şunları söyledi:  "Aslında geçen hafta yapılması planlanan bir görüşme. Hakkari'deki katliam nedeniyle ertelenmişti. Bugün bunu gerçekleştirdik. Şüphesiz ki biz Meclis'te partisi olan bir parti olarak hükümetle konuşabilmek görüş alışverişinde bulunabilmek süreçlerini önemsiyoruz. BDP olarak bunu işletmeye çalıştık. Bu görüşme bütün sorunlarımızın tartışılarak müzakere edilerek yapıldı. Sadece hükümetle BDP arasında değil, diğer bütün partiler arasında bir diyalog sürecinin başlamasına da temenni olur diye düşünüyorum. Tek bir görüşmede bütün sorunların çözümü uzlaşı sağlanılması mümkün değil. BDP ve hükümet arasında konuşmanında sorunların çözümüne yetmeyeceği bilinmesi gerekir.

YENİ ANAYASA İSTİYORUZ
Yeni Anayasa'nın referandumdan sonra yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle biz yaptığımız görüşmede yeni bir anayasa sürecini desteklediğimizi ve bunun başlamasının katkı olabileceğini, referandum sonrası ortaya çıkan bu sorunun ötelenmemesi gerektiğini söyledik. Bu Anayasa'nın nasıl hazırlanacağı konusunda da biz BDP olarak hükümete aktardık.

Biz BDP olarak tartışmaların görüşmelerin sürmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Umut ediyorum ki Türkiye'de aklı selim hakim olur. BDP barışa da demokrasiye de destek vermeye hazırdır. Hükümetin de bundan sonra siyasi cesaret gösteren bir tutumda olmasını temenni ediyorum.

PKK'NIN ATEŞKESİ UZATMASI SÖZ KONUSU
PKK'nın ateşkesi uzatması konusu, bu konunun doğrudan muhatabı BDP değildir. biz ülkenin hiçbir kentine hiçbir cenazenin gitmemesini sağlayacak siyasi aktörleriz. Elbette ki siyasi partiler bunun olmaması için ellerinden geleni yapmalıdır. Biz yeni anayasa tartışmaları sürecinde biz bu politikaları sunacağımızı biliyoruz. Demokratik özerklik ve anadilde eğitim de BDP'nin talepleridir.

TBMM'DE GİZLİ GÖRÜŞME OLMAZ
BDP'ye evvelden beri tasfiye etmek isteyenler oldu. MHP böyle bir şey hissetmiş mi bilemeyiz. Ama hiçbir zaman biz tasfiye planına teslim olmadık. Gizli bir görüşme, TBMM'de ve Başbakan'ın çalışma ofisinde olmaz."

DEMİRTAŞ'TAN SONRA ÇİÇEK
Demirtaş'ın ardından Hükümet Sözcüsü Cemil Ççek kameraların karşısına geçti ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çiçek şunları söyledi: "Bu görüşmeden hemen herşeyin çözüleceği ya da çözülmeyeceği neticesini çıkarmayı doğru bulmuyoruz. Neticede olağan bir görüşmedir. Aslında bu görüşmelerin sadece bizimle değil, tüm partilerle, bizim tüm partilerle, tüm partilerin bizimle yapması arzumuzdur. İnanıyorum ki bugün iktidarda başka bir parti olsa onlar da bununla karşı karşıya kalacaktır. Bu görüşmeler gizli görüşme olarak takdim edilmeye çalışıldı. Bir gizli görüşme olsa bu Meclis çatısı altında niçin yapılsın?

YENİ ANAYASA İÇİN ÇAĞRI
Halk oylamasıyla beraber Türkiye'de yeni bir sayfa açılması gerekiyor. Vatandaşımız demokrasiden yana tavır koymuştur. Biz yüzde 58 evet'in bu olduğu kanaatini taşıyoruz. Bunun yolu çağdaş anlayışa uygun yeni bir anayasadan geçiyor. Biz bunu aslında 2007'de söyledik. Ama bunu gerçekleştirmek mümkün olmadı. Şimdi böyle bir ortamın var olduğunu düşünüyoruz. Onun için yeni bir anayasa müzakeresine, yeni bir anayasa çalışmasına ihtiyaç bar çünkü biz biliyoruz ki bir çok sorun bugünkü anayasadan kaynaklanıyor Bugünden itibaren çağrıda bulunuyoruz. STK'larımız, partilerimiz dahil, en önemli konuların gerçekleşmesindeki yöntem konusunu bize aktarsınlar. Biz bir taslak yapalım halkın karşısına çıkalım dedik. Hemen tepki gösterdi. Ne zaman böyle bir şey olsa hemen çok acele ediliyor, neden tartışmıyoruz deniliyor. Artık bu ülkede hepimizin yüreğini yakan yeteri kadar kan dökülmüştür. Günümüz dünyasında, demokrasi ve hukuk çerçevesinde her konuyu tartışıyoruz. Tartışabiliriz. Biz inanıyoruz ki bu ülkenin çözülemeyecek sorunu yok. Yeter ki bu noktada demokrasi ve hukuku çözüm noktasında önemli bir imkan olarak görelim."

HABERE YORUM KAT