1. HABERLER

  2. HABER

  3. BDP: Ergenekon Bizim Katilimizdir Ama...
BDP: Ergenekon Bizim Katilimizdir Ama...

BDP: Ergenekon Bizim Katilimizdir Ama...

BDP, asker-sivil ilişkisinde yaşanan normalleşmeyi "yeni Ergenekon inşası" olarak değerlendirdi.

05 Eylül 2011 Pazartesi 10:54A+A-

BDP'nin ikinci olağan kurultayında yeniden genel başkanlığa seçilen Selahattin Demirtaş, asker-sivil ilişkilerindeki normalleşme için 'yeni Ergenekon'un inşası' ifadesini kullandı. Demirtaş, yemin boykotuna işaret ederken de Genel Kurul çalışmalarına katılmaları için asgari demokratik ortamın oluşmadığını ifade etti.

BDP, 2. olağan kurultayını dün Ankara Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda gerçekleştirdi. Kurultay salonunda, bir süre önce magazin gazetelerine haber olan Batman Milletvekili Bengi Yıldız dışındaki tüm partili milletvekilleri hazır bulundu. Kongre gündeminin okunmasının ardından "Özgürlük, barış ve devrim mücadelesinde şehit düşenler" anısına saygı duruşunda bulunuldu. Bu sırada ayağa kalkmayan bazı gazetecilere partililer "Yuh, basına yuh" diyerek tepki gösterdi. Yapılan oylamada genel başkanlığa yeniden Selahattin Demirtaş, fiili eşbaşkanlığa da Gültan Kışanak seçildi. Demirtaş, konuşmasında asker-sivil ilişkilerindeki normalleşmeyi 'yeni Ergenekon'un inşası' olarak niteledi.

Bin 74 delegenin katıldığı kurultayda genel başkan, Parti Meclisi ve disiplin kurulları seçildi. Kurultaydaki ilk konuşmayı bir süredir genel başkan vekilliği görevini yürüten Hamit Geylani yaptı. Geylani, "Başbakan Erdoğan'ın söylediği gibi 'sözün bittiği yerde' değiliz. Asıl sözün söylenmesi gerektiği yerdeyiz. Savaşın durdurulması için bağırma zamanıdır." dedi. Eşbaşkan vekili Filiz Koçali ise Erdoğan'ın "PKK ile aranıza mesafe koyun, yoksa bedel ödersiniz." çağrısına "Bedel ödemekten korkmayız Başbakan." diye karşılık verdi.

'Ergenekon bizim katilimiz'

Daha sonra kürsüye gelen Selahattin Demirtaş, hükümete ağır eleştirilerde bulundu. Ergenekon davasına değinen Demirtaş, "Ergenekon denen derin yapılanma bizim katilimizdir. Ergenekon'un tasfiye edilerek sorumlularından hesap sorulmasını istemek belki de en çok bizim hakkımızdır." dedi. Ancak hemen ardından tarihi soruşturmaya her türlü siyasi desteği veren hükümete 'yeni Ergenekon' suçlamasında bulundu: "YAŞ toplantılarındaki oturma düzeninden 27 Nisan bildirisinin kaldırılmasına, Cumhurbaşkanı'nın tebrikleri kabul etmesinden Başbakan'ın esip gürlemesine, İsrail'e çekilen restlerden Libya'daki muhaliflere bavullar dolusu para aktarılmasına kadar her şey işte bu yeni Ergenekon'un inşası ile ilgilidir."

"Yüz yıl da savaşılsa çözüm yine siyasetle olacaktır." diyen Demirtaş, ardından da 'direniş' vurgusu yaptı: "Eski Ergenekoncular bizi iyi tanırlar, ama bu tazeler henüz onuru için direnen insanların gücünü görmedikleri için, insan onurunu teslim alabileceklerini sanıyorlar. Etrafındaki bir grup Kürt'e dağıttığı ulufelerin herkeste aynı etkiyi yaratacaklarını sanıyorlar." Partisine yönelik eleştirileri cevaplarken, "PKK'yı dağa çıkaran BDP değildir, devletin hatalı politikalarıdır." görüşünü dile getiren Demirtaş, hemen ardından "Ama BDP, devletin bu hatalı politikalarını düzeltmesine yardımcı olarak PKK'nın dağdan inişini sağlayabilir." iddiasında bulundu.

Demirtaş, yemin boykotuna işaret ederken de Parlamento'dan çekilmelerinin söz konusu olmadığını ancak Genel Kurul çalışmalarına katılmaları için asgari demokratik ortamın oluşmadığını söyledi. Demokratik özerklik konusunda ise, "Türkiye sınırları içinde kendi anadilimizle, kültürümüzle yaşamak, kendimizi demokratik özerklikle yönetmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Kışanak: Öcalan serbest bırakılsın

Yeni dönemde yine eşbaşkan olarak görev yapacak olan Gültan Kışanak ise konuşmasında partisinin çözüm önerileri protokolünü açıkladı. Kışanak'ın 'yol haritamız' dediği önerilerde, Türkiye'de yaşayan tüm kimliklerin, kültürlerin, dillerin, inançların anayasal güvence altına alınması, anadilde eğitimin anayasal bir hak olarak tanınması, bölgesel düzeyde tanınacak özerkliklerle bölge, il ve belediye meclislerinin yetkilerinin merkeze oranla artırılması gibi taleplerde bulunuldu. Kışanak, Öcalan'ın da kısa vadede eve alınması, orta vadede ise serbest bırakılmasını istediklerini söyledi.

BDP'li delegelerden Arda Turan'a alkış

Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda yapılan kurultayda Arda Turan sürprizi yaşandı. Konuk siyasi parti temsilcilerinden ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Türkiye-Kazakistan milli futbol maçından sonra "Attığım golü Türkiye Cumhuriyeti'ndeki bütün halkların şehit olan evlatlarına armağan ediyorum." diyen milli futbolcu Arda Turan'a kürsüden selam gönderdi. Taş'ın "Arda kardeşime buradan selam olsun" sözleri salondan büyük alkış aldı.

BDP Kurultayı'na AK Parti ve MHP'den herhangi bir temsilci katılmazken, CHP'yi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Zeki Gündüz temsil etti. Bodrum'daki tatil görüntüleri sebebiyle şimşekleri üstüne çeken Bengi Yıldız dışındaki tüm milletvekilleri salonda hazır bulundu.

HABERE YORUM KAT