1. HABERLER

  2. HABER

  3. BDP: Erdoğan PKK'ya Çağrı Yapsın!
BDP: Erdoğan PKKya Çağrı Yapsın!

BDP: Erdoğan PKK'ya Çağrı Yapsın!

Demirtaş'a göre Erdoğan PKK'ya çağrı yapmalı; PKK bu çağrıya uymazsa kendisi dahil herkes tepki gösterecek!

25 Temmuz 2011 Pazartesi 10:46A+A-

BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, "Başbakan Erdoğan'ın PKK'ya çağrı yapmasını isteyerek, "Görüşmeler yapıldığı söyleniyor. Başbakan PKK'ya çağrı yapsın. Barış iradesini açıkça ortaya koysun" dedi.

Diyarbakır'da demokratik özerkliğin ilan edilmesinin ardından eleştirilerin odak noktası olan BDP, kendi içinde demokratik özerklik, TBMM'yi boykotu ve güncel konuları değerlendirip yol haritası çıkarmak için Van'da 4 günlük kampa girdi.

Dört gün boyunca kapalı kapılar arkasında görüşmeler yapan milletvekilleri kampı Van'ın Gevaş İlçesi'ndeki Akdamar Adası gezisiyle sonlandırdı.

Kamp boyunca milletvekillerinin ağzını bıçak açmazken, BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, gazetecilerin sorularını cevapladı.

ÖLDÜRÜLEN ÜÇ ASKER

Demirtaş, Mardin'in Ömerli İlçesi'ne bağlı İkipınar Köyü'nden görev yaptıkları karakola dönerken PKK'lılar tarafından öldürülen üç askerle ilgili de açıklamalarda bulundu.

Demirtaş, kayıpların ortak acı olduğunu belirterek, "Bunlar Türkiye'nin karşılaşabileceği en acı olaylardır. Önceki gün Şemdinli'de iki PKK'lı, Silvanda 20 ölüm. Bugün Mardin'de üç insan. GATA'da bir teğmen. Bunlar hepsi Türkiye'nin ortak değeridir. Kayıplarımız ortak acımızdır. Bunları durdurmak siyasetçinin boynunun borcudur. Siyaset başarılı olsa bu ölümler yaşanmaz. Siyaset kendi başarısızlığını bu gençlere ödetiyor. Çözümsüzlük olduğu için barışı gerçekleştiremiyoruz. Yoksa barış bir günlük iştir. Yeter ki siyasetçiler irade koysunlar bu işe" dedi.

"PKK BİZDEN DE TEPKİ GÖRÜR"

Barışın olması için Başbakan Erdoğan'a büyük görev düştüğünü anlatan Demirtaş şöyle konuştu: "Başbakana buradan bir kez daha sesleniyorum. Ortalığı velveleye veriyor. Irkçı milliyetçi bir söylem kullanıp 90'lı yılları hatırlatacak militarist çözümler ortaya koyacağına bu ülkede gerilimi nasıl birlikte düşürebiliriz, bu ölümleri nasıl acil durdurabiliriz, gelin bunları konuşalım. Birkez daha yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Bu bir kışkırtma etnik çatışma haline getirilmemelidir. Herkes buna dikkat etmelidir.

Burada Kürtlerin, Türklerin bir suçu yok. Ortada devlet yönetiminden, sisteminden kaynaklı bir problem vardır. Devlet bu problemi çözemiyor. Çözemediği oranda askerin PKK'lı gençlerin boynunda kalıyor. Kürtler, Türkler Zeytinburnu'nda, Aydın'da şurda burda çatışma haline giriyor. Özellikle Kürtler lince uğruyor. Bunların hepsi tehlikelidir. Provakasyonlara karşı herkesin duyarlı olmasını istiyorum. Görüşmeler yapıldığı söyleniyor. Kendisi de PKK'ya çağrı yapsın.

Operasyon, ateşkes konusunda açıkça barış iradesini ortaya koysun. O saatten sonra PKK eylem yaparsa bütün toplum karşı çıkar. Bütün sorunların barış içinde çözüleceği, anayasal çözüme açık olduğunu, şiddetin çözüm getirmeyeceği, asker ve siyasi operasyonlar ile PKK'nın eylemlerinin sorunları çözmeyeceğini ifade etsin. Bu çağrıya karşı PKK ille de ben askere eylem yapacam ille de silah kullanacam derse bizden dahi herkesten tepki görür."

ASKER YERİNE POLİS

Terörle mücadelede polise etkin rol verilmesinin sorunu çözmeyeceğini belirten Demirtaş, bunun hükümetin bir oyalama taktiği olduğunu söyledi.

Başbakan'ın silahları azaltacak yerde çoğaltmanın çabası içinde olduğuna dikkat çeken Demirtaş, "Bu işin askeri polisi olur mu? Sanki ordu başarısız da polisi devreye koyunca Kürt sorunu çözülecek. Ben soruyorum Başbakana sen 30 yıldır çözememişsin. Burda suç orduda değil. Ordunun, polisin güçsüzlüğünden değil, suç senindir ve eksik olan siyesettir. Eksik olan silah değil. Silah fazlasıyla olduğu için sorun çözülmüyor. Silahları azaltacak yerde askeri çekip yerine polisi koyacaksın. Böyle bir saçmalık olabilir mi? Mesele insanlar, askerler, PKK'lılar birbirlerini az fazla öldürdü diyemi çözülmüyor? Yani daha fazla öldürünce sorun çözülecek mi? Biz tam ölümleri durduralım derken, başbakan daha nasıl fazla öldürürüm diye formüller üretmeye çalışıyor. Mesele ne PKK, nede askerin hiç ölmemesidir" dedi.


 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum