1. HABERLER

  2. HABER

  3. BÇG, 28 Şubat'tan Sonra da Aktifmiş
BÇG, 28 Şubattan Sonra da Aktifmiş

BÇG, 28 Şubat'tan Sonra da Aktifmiş

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen belgeler, 28 Şubat'a zemin hazırlayan Batı Çalışma Grubu'nun (BÇG) emirlerinin uzun yıllar uygulandığını gösteriyor.

14 Temmuz 2011 Perşembe 02:33A+A-

Donanma Komutanlığı'nın Şubat 2006 tarihli raporu bu gerçeği gözler önüne seriyor. 'ikk2yedekOZEL?BATRAP?2006?01-06' sıralı klasörün içeriğinde 'BATRAP012006' başlıklı word belgesinde, Gölcük'te sivil kişilerce yapılan bir toplantıya dair istihbari bilgiler yer alıyor.

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda 6 Aralık 2010'da yapılan aramada ele geçirilen belgeler Batı Çalışma Grubu'na dair dikkat çekici bilgileri gün yüzüne çıkardı. İstihbarata Karşı Koyma biriminin başındaki Binbaşı Kemalettin Yakar'da ele geçirilen belge, 2006 yılında Gölcük'te yapılan istihbarat çalışmalarını gözler önüne seriyor. İstihbarata Karşı Koyma ve Güvenlik Şube Müdürü Deniz Kurmay Yarbay Tamer Zorlubaş adına imzaya açılan ve 'Rapor no: 01-2006' şeklinde numaralandırılan raporda bahsedilen olayın tarihi 25 Şubat 2006. Raporda, Gölcük'te bulunan bir apartmana yönelik alınan duyum üzerine elde edilen bilgiler aktarılıyor. Buna göre, '25 Şubat 2006 günü saat 15.00'ten itibaren toplanmaya başladıkları, 100-150 civarında kişinin toplantıya katıldığı' ifade ediliyor. Toplantının yapıldığı apartmanın yanında bulunan ve Yeni Asya Gazetesi bürosu olarak işleyen kitapçıdan toplantının yapıldığı apartmana kutular içinde çeşitli dokümanların taşındığı bilgisi rapor ediliyor. Raporun 4. maddesinde ise 'toplantı süresince apartmanın önünde bulunan elektrik direğindeki ışığın özellikle söndürüldüğü' aktarılıyor.

Atılan Her Adımı Kayda Geçirmişler

Toplantıya ismi tespit edilemeyen ancak fotoğrafı çekilen bir kişinin İstanbul'dan gelerek konuşmacı olarak katıldığı belirtiliyor. Toplantı boyunca bir kişinin apartman kapısına çıkarak dışarıyı kontrol ettiği bildiriliyor. Bütün fotoğrafların da lahikalarda sunulduğu ifade ediliyor. Raporun sonundaki 'Varsa alınan tedbirler' bölümünde ise bahse konu faaliyetin görüntü incelemesinde Donanma Komutanlığı bağlısı birliklerde görevli personelin bulunmadığının değerlendirildiği kaydediliyor. Görüntülerin detaylı incelenmesi sonucu elde edilecek bilgilerin de gönderileceği dile getiriliyor.

Emniyet bilirkişi incelemesinde ise bu rapora ilişkin şu tespitlerde bulunuluyor: "Anılan belgeler ve klasör ismi incelendiğinde (BATRAP), belgelerin ilgi kısmında 1997 tarihli yazılarında olması, çalışmaların Batı Çalışma Grubu tarafından verilen emir dayanak gösterilerek 2003-2006 yılları arasında yapılan birtakım istihbari faaliyetlere dair belgeler olduğu..."

Büşra Erdal / Zaman 

HABERE YORUM KAT