1. HABERLER

  2. HABER

  3. BÇG, 10 Bin Subayı Tasfiye Etti
BÇG, 10 Bin Subayı Tasfiye Etti

BÇG, 10 Bin Subayı Tasfiye Etti

Kendisi de YAŞ’zede olan Adaleti Savunanlar Derneği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Hacımustafaoğulları, “Çetin Doğan’ın başkanlığını yaptığı Batı Çalışma Grubu, 10 bin insanı tasfiye etti” dedi.

20 Haziran 2011 Pazartesi 03:31A+A-

 "Balyoz Darbe Planı" davasının tutuklu sanıklarından eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın, Silivri'de görülen 33. duruşmada, bir askerin düşüncelerinden, itikatlarından dolayı cezalandırılmasına, mükafatlandırılmasına hiç göz yummadığını belirterek, "Çalışanları, 'Hangi mezheptensin, oruç tutuyor musun, namaz kılıyor musun?' diye sorgulamadım. Vicdan sahibi olarak doğru bildiğimi yaptım" şeklindeki açıklaması, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla TSK'dan ihraç edilen askerler tarafından yalanlandı.

Kendisi de YAŞ'zede olan Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Hacımustafaoğulları, emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın savunmasına tepki gösterdi.

Hacımustafaoğulları, Çetin Doğan'ın başkanlığını yaptığı Batı Çalışma Grubu'nun 10 bin kişiyi mağdur ettiğini söyledi. Tasfiye edilen kişilerin dürüst insanlar olduğunu söyleyen Hacımustafaoğulları, "BÇG, organize bir şekilde çalışarak kendilerine engel olabilecek kişileri devletin kendilerine verdiği, komuta kademesinin kendilerine tanıdığı yetkileri kullanarak tasfiye etti. Tasfiye edilenlerin sayısı yaklaşık 10 bindi. Bunların bin 600'ü YAŞ kararı ile, binlercesi üçlü kararnameyle tasfiye edildi. Büyük bir kısmı ise mobbing ile istifaya zorlandı" dedi.

Hacımustafaoğulları, Balyoz tutuklularının devletin kendilerine verdiği yetkiyi kötüye kullanan kişiler olduğunu söyledi.

Balyoz sanıklarının yaptıklarını inkâr etmelerinin suçu ortadan kaldırmayacağını kaydeden Hacımustafaoğulları, "O günleri yaşayan bizleriz. Geçmişte kurulan Batı Çalışma Grubu illegal oluşumların su üstüne çıkan örneğiydi. BÇG ilk kuruluşunda mezhepsel bir örgütlenmeydi. Alevi kesimden olan personelin oluşturduğu bir örgütlenmeydi ve Sünni olan personel mağdur edildi" diye konuştu.

Hacımustafaoğulları, Çetin Doğan'ın BÇG içerisinde ön plana çıkan ve etkili olan bir kişi olduğunu söyledi.

O dönemde TSK'da çok ciddi bir tasfiyenin yaşandığını belirten Hacımustafaoğulları, "Balyoz planları gelişen demokratik hareket dolayısıyla siyasi olarak uygulanamadı ancak TSK'da uygulandı" dedi. (HASAN BAŞAR / YENİ AKİT)

HABERE YORUM KAT