1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bayrampaşa C1 Cehennem Koğuşuydu
Bayrampaşa C1 Cehennem Koğuşuydu

Bayrampaşa C1 Cehennem Koğuşuydu

Tarihe kara bir leke olarak geçen 19 Aralık 2000’deki ‘Hayata Dönüş’ adı verilen cezaevi operasyonundaki vahşetin ayrıntılı fotoğrafları ortaya çıktı.

27 Temmuz 2011 Çarşamba 08:58A+A-

19 aralık 2000 tarihi bir çokları için bir anlam ifade etmese de, C1 koğuşunda kalanlar için cehennemin tarihiydi. Cezaevindeki koşulların düzeltilmesi için mahkûmlar açlık grevine başlamış, bir kısım mahkûm ise ölüm orucu tutuyordu. İşte mahkûmlarla yapılan müzakerelerin ardından devreye giren aydınların girişimleri boşa çıkartılarak tarihin en kanlı operasyonlarından birisi yapıldı Bayrampaşa Cezaevi’nde. Adına “hayata dönüş operasyonu” denen müdahalenin bilançosu korkunçtu. Bu operasyon sırasında sadece Bayrampaşa Cezaevi’nde 12 mahkûm hayatını kaybetmiş, onlarcası ağır yaralanmıştı. Aradan 11 yıl geçtikten sonra 39 er hakkında açılan “orantısız güç kullanarak mahkûmların ölümüne sebebiyet verme” davasının dosyasına giren fotoğraflar, yapılan katliamın boyutunu ortaya koydu. 27 kadın tutuklunun kaldığı C1 koğuşunda olaylardan sonra çekilen fotoğraflar ilk kez gün ışığına çıktı. Operasyondan sonra koğuşlara giren bilirkişi heyetinin çektiği fotoğraflar, yaşanan vahşeti en çıplak haliyle anlatıyordu. C1 koğuşunda altı kadın mahkûm yanarak yaşamını yitirmiş, diğerleri de ağır yaralanmıştı.

Cezaevindeki vahşetin öyküsü

Her tarafı yanmış bir halde dışarıya çıkarılırken çekilen fotoğrafıyla yaşanan vahşetin simgesi olan Hacer Arıkan, aradan geçen 11 yıla karşın hâlâ sağlığına kavuşamadı. Son bir yılda sadece sekiz ameliyat geçirdi. Bacaklarından alınan derilerle kafasındaki ve vücudundaki yanıklar düzeltildi. Bir yıl öncesine kadar olmayan burnu omzundan alınan parçalarla yapıldı. İşte o Hacer Arıkan’ın anlattıklarıyla operasyon sonrası çekilen fotoğraflarla cehennem koğuşu olan C1’in öyküsü...

Etim lime lime olmuştu....

“Her şey baştan planlanmıştı” diye anlatmaya başladı Hacer Arıkan: “Bir gün koğuşta uyurken başıma tuğla düştü. Sorduk yetkililere ‘çatıda tamir yapıldı’ dediler. Oysa iki ay önce açılan o deliklerden üzerimize ölüm yağdırdılar. Silah sesleriyle uyandık o sabaha karşı. Üzerimize bombalar yağdırdılar. Bir anda yanmaya başladım. Etim lime lime olmuştu. Koğuşta 27 arkadaştık. Ben koğuşun en arkasındaydım. Önceden açılan deliklerden hortumlar salındı, içeri bir madde atıldı. Arkadaşlarım ‘yanıyoruz’ diye bağırmaya başladı. Koğuş birden alev aldı. Kaçarken yumuşak bir şeye bastım. Sonradan öğrendim ki üzerine bastığım şey ölen arkadaşım Gülsen Tuzcu’ydu...”

Hepinizi diri diri yakacağız

O dehşet sabahından ağır yaralı olarak kurtulan tutuklulardan birisi de Münevver Köz Aşçı idi. Onunda anlattıkları cehennemi yaşayan Hacer’den farklı değildi. 19 aralık 2000’de saat 05.00 sıralarında silah sesleriyle uyandıklarını söyleyen Aşçı, “Üzerimize açtıkları deliklerden asit gibi gaz sıktılar. Nefes alamaz hale gelmiştik. Her şeyi göze alarak pencere camlarını kırdık. Öleceksek nefes alarak ölelim dedik. Daha sonra açılan deliklerden ateş bombaları atılmaya başlandı. Bize bağırarak ‘hepinizi diri diri yakacağız’ diyerek küfür ediyorlardı. Vücutlarının tamamı kapatılmış özel giysili askerler demir çubuklu hortumlarla gaz veriyordu. Yeşilimsi grimsi bir gaz çıkıyordu. Bir anda saçım tutuştu. Asit yanığı hissetmeye başladım. Sanki asit kuyusunun içine atılmıştık...”

Hacer ve Münevver o vahşetten kurtulan diğer arkadaşları gibi anlattılar cehennem koğuşunda yaşananları. Bir de koğuşun karşı tarafında olan bir asker vardı. Uzun yıllar jandarmada uzman çavuş olarak görev yaptıktan sonra, askerlikten ayrılmıştı. Hayata dönüş operasyonuna katılmıştı. Daha önce Taraf gazetesi Van muhabiri Adem Tayan’a olup bitenleri anlatan uzman çavuş A.S, Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti huzurunda da tanıklık yaparak yaşadıklarını anlattı. Uzman çavuşun anlatımları korkunçtu. Operasyonda sadece tahliye ve sevk birliği olarak yer aldıklarını anlatan A.S, şu bilgileri verdi: “Mahkûmlara karşı ilk müdahaleyi Ankara Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı Birliği’nden gönderilen ve tam olarak nerden geldiğini bilmediğim başka personel de dahil olmak üzere ateşli silahlarla girmek suretiyle ve bu silahları kullanarak müdahale ettiler. Bildiğim kadarıyla ilk müdahale esnasında koridorda gördükleri tutukluların kaçmalarını engellemek amacıyla ayaklarından vurdular. Olayın devamında bu özel birlikler tarafından koğuşların tavanları ve cezaevi duvarları delinmek suretiyle koğuşlara mahiyetini bilmediğim envanterimizde bulunmayan değişik gaz bombaları ile müdahale edildi. Hükümlüler bulundukları koğuşların kapılarına vurmak suretiyle teslim olmak istediklerini, kapıyı açmamızı istediler. Fakat amirlerimiz emir vermediği için bu duruma müdahale edemedik.”

Battaniyelere sarılın dediler...

Operasyon sırasında kadın mahkumların kaldığı C1 koğuşunda yangın çıktığını anlatan uzman çavuş A.S, “Operasyona katılan JOAK görevde yaptıklarını öğrendiğim askerler, koğuşta yangın çıktıktan sonra yardım isteyen tutuklulara ‘size yaş battaniye atıyoruz’. Bunlara sarılın ve kendinizi koruyun’ diyerek battaniye attılar. Fakat battaniyelere su yerine yanıcı madde dökerek yanmayı hızlandırdıklarını sohbet sırasında bize anlattılar. Koğuşlardan çıkanlar daha fazla yanıyordu” diye ifade verdi.

Taraf ’a hayata dönüş operasyonu gerçeğini anlattıktan sonra kendi isteğiyle Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ifade veren uzman çavuşun anlattıklarıyla o gün cehennemi yaşayan mahkumların ifadeleri bire bir örtüşüyordu. Eski uzman çavuşun kendi isteğiyle verdiği ifadeyi değerlendiren mahkeme heyeti, değerlendirme yaparak, ifadeyi davanın görüldüğü Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

TUNCER KÖSEOĞLU / TARAF 

taraf_012.jpg

HABERE YORUM KAT

1 Yorum