1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Bayram Gazzeli Fakirleri Sevindirdi
Bayram Gazzeli Fakirleri Sevindirdi

Bayram Gazzeli Fakirleri Sevindirdi

Kurban etleri Gazze'deki yoksullar için iyi bir öğün oluşturuyor. Maddi durumları elvermediği için et alamayan yoksullar yıl boyunca Kurban Bayramı'nın gelmesini bekliyor.

18 Kasım 2010 Perşembe 12:13A+A-

Siyonist işgal ordusunun Gazze'ye açtığı savaş ve Gazze'ye uygulanan haksız abluka nedeniyle binlerce Filistinlinin ekmek kapısını kaybetmesi nedeniyle birçok aile et yemeğini sadece bayramdan bayrama görebiliyor. Filistin Enformasyon Merkezi muhabirine konuşan 27 yaşındaki Mahmud Matar, "Maalesef ekonomik yönden çok kötü bir durumdayız. Ben işsiz kaldım. Dokuz kişiden oluşan bir ailem var. Sadece hayırseverler bizim halimizden anlıyor" dedi.

Evlerinde buzdolabı dahi olmadığını ve alacak paralarının bulunmadığını söyleyen Matar, ancak bayramda et yiyebildiklerini ve bu nedenle bayram günlerinin kendileri için en mutlu günler olduğunu ifade etti. Gazze Şeridi'nde daha önceleri kurban kesen birçok ailenin kaynak yetersizliği nedeniyle son dört yıldır kurban kesmeyi durdurduğu kaydedildi.

Gazze'deki İslami Topluluk Derneği Müdürü Nidal Şebane ise Gazze'deki hayır kurumlarının fakirlere ve yoksullara kurban eti dağıtmak için yoğun bir şekilde çalıştığını söyledi.

Gazze Şeridi sakinlerinin yüzde 80'i Filistin Hükümeti'nin, Birleşmiş Milletler Filistinlilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA)'nın ve hayır kuruluşlarının yardımlarıyla yaşıyor. Gazze Şeridi'nde fakirlik oranı ise yüzde 65'i aşmış durumda.

Abluka altındaki Gazze halkı birçok ihtiyacını Mısır'dan kazılan tünelden Gazze'ye getiriyor. Abluka nedeniyle Gazze'de kurbanlıkların fiyatı artınca, ucuz hayvan için devreye tüneller sokuldu. Mısır'dan satın alınan kurbanlıklar tünele konuluyor. Dar tünelde hayvanlar yüzlerce metrenin ardından güçlükle Gazze'ye gizlice getiriliyor. Kurbanlık tünelin sonuna geldiğinde ise yukarı çekiliyor. Tünellerden getirilen kurbanlıklar, daha sonra pazarda satışa sunuluyor.

İsrail'in 4 yıldır süren ablukası yüzünden %80′i aşan yoksulluk oranıyla dünyanın en fakir bölgelerinden biri haline gelen Gazze'de 1,5 milyon Filistinli kardeşimiz yaşıyor.

HABERE YORUM KAT