1. HABERLER

  2. HABER

  3. Batum Genelkurmay'a Sert Çıktı
Batum Genelkurmaya Sert Çıktı

Batum Genelkurmay'a Sert Çıktı

Genelkurmay'ın BDP'li vekillerin Meclis'te Kürtçe konuşması ve akabindeki tartışmalar ile ilgili açıklamasına CHP'den bir çıkış geldi.

18 Aralık 2010 Cumartesi 00:11A+A-

Süheyl Batum, "Genelkurmay'ın bu konuda derhal bir açıklama yapması yerine 102 kaçak kararı alındığında veya kozmik odası arandığında bir açıklama yapması daha doğru olurdu. Genelkurmayın daha hiçbir şeyi bilmeden çıkıp açıklama yapmasını şahsen uygun bulmuyorum" dedi.

Türkiye'de vatandaşın Kürtçe konuşmasıyla ilgili bir yasak olmadığını belirten Batum, Meclis'te yapılan Kürtçe konuşmaları eleştirenlere, "Normal bir vatandaşın işlemediği suçu milletvekili işleyebilir mi?" diye sordu.

VATANDAŞ KONUŞUYOR VEKİL NİYE KONUŞMASIN!

Genelkurmay'ın çift dille yaşam talebine yönelik tartışması kurultay heyecanı yaşanan CHP'de de yankı buldu. Çift dille ilgili tartışmaları izlediklerini, ancak tam anlamıyla ne talep ettiklerini ve bu konuda CHP'nin tavrını henüz belirlemediklerini anlatan Batum konunun aceleye getirilmemesini isteyerek şunları söyledi:

"Bunları alelacele tartışmak yanlış olur. Olayların nereden kaynaklandığını, hukuksal boyutlarını görelim önce. Kendi içimizde tartışıp sonra dillendiririz. Her konu acele tartışılıyor. Örneğin "anadil eğitimi" ile "anadilde eğitim" sözlerinde bile bir "de"den tartışma çıkar. Biri çıkıp "anadilde eğitim istiyorum" deyince "o ne istiyor" tam bakmadan "bunu şunu istiyor" diye tam ne dediğini bilmeden yargılara varıyoruz."

Batum Meclis'te Kürtçe konuşulmasına yönelik tepkilere de çok olumlu bakmadı. "Vatandaşa Kürtçe konuşma, derdini anlatma yasağı var mı?" soran Batum, "Ama Meclis'te bunu söyleyince suç işliyorsun diyoruz. Normal bir vatandaşın işlemediği suçu milletvekili işleyebilir mi? İşleyemez" dedi.

102 KAÇAK KOMUTAN AÇIKLAMASINI YAPSAYDI

Evrakların Kürtçe bastırılması, Kürtçe'nin kamusal hayatta kullanımı, yasalar karşısında durumu gibi konuların incelenmesi, tartışılması gerektiğini belirten Batum şunları söyledi:

"Genelkurmay'ın bu konuda derhal bir açıklama yapması yerine 102 kaçak kararı alındığında bir açıklama yapsa daha iyi olurdu. Veya kozmik odası arandığında bunun hukuk açısından ne kadar doğru olduğuyla ilgili bir açıklama yapması daha doğru olurdu. Şimdi dolayısıyla Genelkurmay'ın daha hiçbir şeyi bilmeden çıkıp açıklama yapmasını şahsen uygun bulmuyorum."

BUGÜN

HABERE YORUM KAT

1 Yorum