1. HABERLER

  2. ETKİNLİK-EYLEM

  3. Batman’da Gazze şehitleri için gıyabi cenaze namazı kılındı
Batman’da Gazze şehitleri için gıyabi cenaze namazı kılındı

Batman’da Gazze şehitleri için gıyabi cenaze namazı kılındı

Batman'da Gazze şehidleri ve Haniyye ailesi için gıyabi cenaze namazı kılındı.

12 Nisan 2024 Cuma 21:53A+A-

Batman'da faaliyet gösteren İslami Sivil Toplum Kuruluşları, bayramın üçüncü günü, Gültepe Su Parkı Camisinde kılınan cuma namazının ardından, Gazze'de Şehid olan kardeşlerimiz ve İsmail Haniyye'nin şehid edilen oğulları ve torunları için gıyabi cenaze namazı kılarak, yaşanan vahşeti bir kez daha protesto etti.

Cami cemaatinin de katılım gösterdiği protestoda Batmanlı müslümanlar tekbirler getirip, israili lanetleyen sloganlar attılar. Batman Düşünce ve İnanç Platformu adına basın açıklamasını okuyan Batman Özgür-Der Şube Başkanı Ramazan Çelikal; 189 gündür tüm dünyanın gözleri önünde işgal çetesi ve destekçisi ABD'nin Gazze'yi yakıp yıktığını, zalimlerin bu gücüne rağmen Gazze halkının tüm algıları alt üst eden şerefli bir direnişle zalimlere geçit vermediğini ifade etti. Bu gün batının dünyaya sunduğu modern köleliğe karşı Gazze en büyük direniş kalesi olduğunu, bu gün burada bayramın asıl sahiplerini selamlamak gerektiğini belirtti. Her Müslüman şahsın bugün vasatta üstüne düşen görevler olduğunu, Gazze bu zor koşullarda direnirken bizlerin hiçbir mazeretimizin olmayacağını bu anlamda herkesin bu davaya destek için yaptığı işi en iyi şekilde yapması gerektiğinin altını çizerek sözlerini tamamladı. 

Basın açıklaması akabinde Su Parkı Camii imamı Ümit Adım'ın okuduğu duanın ardından program sona erdi.

batman-20240412-01.jpg

batman-20240412-02.jpg

batman-20240412-03.jpg

batman-20240412-04.jpg

batman-20240412-05.jpg

batman-20240412-06.jpg

batman-20240412-07.jpg

batman-20240412-08.jpg

batman-20240412-09.jpg

batman-20240412-10.jpg

batman-20240412-11.jpg

batman-20240412-12.jpg

Basın açıklamasının tam metni:

GAZZEDEKİ KATLİAMA KARŞI KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ.

189 gündür  bütün dünyanın gözleri önünde işgal çetesi, ABD'nin de desteğiyle insanlık adına ne varsa yakıp, yıkıp, tahrip ediyor. Buna karşı ise Gazze halkı dünyanın şerefini kurtarmak için varoluş mücadelesi veriyor. Bizlerde bu direnişe destek vermek için 6 ayı aşkın bir süredir meydanlardayız. Kardeşlerimizin yalnız olmadığını dualarımızla, sloganlarımızla, açıklamalarımızla ve infaklarımızla bütün dünyaya ilan ediyoruz.

Gazze savaşı, tüm algıları, mevcut kavramları alt üst etti ve uluslararası yapıların işlevsizliğini gün yüzüne çıkarttı. Devasa haçlı ordusu karşısında Gazze’nin her yerinde müthiş bir şekilde direnen mücahitler tüm imkânsızlara ve yalnızlığa rağmen tarih yazmaya devam ediyorlar. Onlar mücadeleleri ve ödedikleri bedeller ile örnek bir duruş sergilemeye devam ediyorlar.

Gazze’de katliam var ama aynı zamanda izzetli bir direniş var. Umudumuzu kaybetmeyeceğiz. Aksa Tufanı, İsrail’in yenilmez ordusu ve istihbaratını yerle bir etti. Dünyanın bütün güçleri bir araya geldi ama bir avuç imanlı Kassam Tugaylarını yıkamadı. Gazze’deki direniş imanın ne büyük bir güç olduğunu bizlere göstermiştir. Batının bizlere sunduğu modern köleliğin karşısında sadece Allah’a kul olmanın ne büyük bir şeref olduğunu Gazze’deki direniş bizlere göstermiştir.

1948 yılından beri işgal edilmiş toprakların her tarafındaki Filistin halkına, dünyanın her yerindeki sabırlı ve mücahid Filistin halkına selam olsun.

Kurban veren ve vermeye devam eden, dünyanın en dehşetli gücüne karşı kahramanca direnen Hamas’a selam olsun.

Birbirine sabrı tavsiye eden ve cihadı bir şiar olarak benimseyen, teslim olmayı reddeden Filistin halkına selam olsun.

Binlerce şehid veren, evlatlarının binlercesi tutsak alınan, yaralanan, tutuklanan, evlatlarını katliamlara, evlerin bombardıman edilmelerine ve toprak gaspına kurban veren Filistin halkına selam olsun.

Bugün burada bayramın asıl sahiplerinin bayramlarını tebrik etmek, Şehadete ulaşmış onbinlerce şehitle birlikte önceki gün bunlara katılan Hamas’ın Siyasi Büro Şefi İsmail Haniyyenin Üç evladı ve dört torunu nun katledilişini lanetlemek için toplandık. Gazze’de kardeşlerimize yapılan zulmü unutmamak, unutturmamak adına toplandık. Gazze’yi gündemimizden düşürmeyelim, Bu soykırıma tepkimizi yaptığımız eylemlerle gösterelim. Dualarımızda kardeşlerimizi unutmayalım. Elimizden ne geliyorsa yapalım. Eli kalem tutanlar bu davayı yazsın. Hitabeti güçlü olanlar bu davayı konuşsun. Herkes bir şey yapsın ama sakın sessiz kalmayalım. Çünkü sessizlik öldürüyor.

Herkesin yaptığının ve yapması gerekirken yapmadıklarının hesabının sorulacağı o dehşetli kıyamet gününde yüzümüz kara olanlardan olmamak için, Allah’ın gazabına uğramamak için, Gazze’de suçsuz yere öldürülen sabilerin ahını almamak için mücadele etmek durumundayız. Aksi takdirde yarın huzuru mahşerde bunların hesabını vermek kolay olmayacaktır.

Katil çetesi İsrail vahşette sınır tanımadığını Hamas’ın yöneticilerin aileleri, Basın mensuplarının aileleri ve Yardım Kuruluşları’nın elemanlarını alçakça katlederek tüm dünyaya gösteriyor. Katlederek bu onurlu halkı sindireceğini zannediyor. Kendi çocuklarının kanını halkının çocuklarından ayırmayan böyle yöneticileri olan bir halkı yenemeyeceksin ey katil sürüsü, Vallahi yenemeyeceksin, Billahi yenemeyeceksin..

Bizler işgal ve gasp çetesi olan İsrail ile her türlü ilişkiye hep karşı olduk ve karşı olmayı sürdüreceğiz. Ve bilhassa Gazze’de bu vahşi katliamlarını, soykırımını sürdürdüğü bir ortamda Siyonist çeteye yönelik ticari kısıtlama kararının geç alınmış ama yetersiz bir karar olduğunu ifade etmek isteriz. Siyonist çeteyle ticaretin tamamen sonlandırılması noktasında da gereken adımların atılmasını talep ediyoruz. İktidarın Hamas’ı sahiplendiğini ifade eden söylemlerinin pratik karşılıklarının olması gerektiğini düşünüyor ve iktidarın Gazze için hızlıca eyleme geçmesi konusunda Müslüman camialar ve sivil inisiyatiflerce baskılanması gerektiğini burada ifade ediyoruz.

Zalim Siyonistlerin katliamı karşısında çocukların ve kadınların feryadı arşı alayı titretiyor. Artık bu yaşananlara yüreklerimiz dayanmıyor. Bu sabilerin ahı tüm dünyayı yakacak. Ey İdareciler, Ey Ümmet, Ey Vicdan sahipleri bu katliamı durdurmak için daha fazla gayret etmeliyiz. Kardeşlerimiz katledilirken hiçbir şey olmamış gibi yaşamak, bu soykırımı normalleştirmek, bu soykırıma alışmak ne acı bir şey.

Kendini İslam'a ve Mescidi Aksa’ya adamış Gazze halkına buradan selamlarımızı iletiyoruz. Bayramlarını tebrik ediyoruz. Sizin izzetli duruşunuz tüm dünyayı hayran bırakıyor. Zalim Siyonistler yaptıklarının hesabını verecek ve cehenneme sürülecek. Sizler ise bu ödediğiniz bedel karşısında cennetin en güzel makamlarında ağırlanacaksınız inşallah.

Buradan tekrar yüksek sesle ifade ediyoruz ki Mescid-i Aksa, Gazze ve tüm Filistin özgür oluncaya kadar mücadelemizi tüm gücümüzle sürdürmeye devam edeceğiz.  Aksa Tufanı, İslam coğrafyasının özgürlük hikayesidir. Bu hikâyenin bütün kahramanlarını buradan bir kez daha selamlıyoruz.

Kahrolsun ABD! Kahrolsun İsrail, Kahrolsun küresel emperyalizm!

Yaşasın Gazze direnişimiz! Yaşasın nehirden denize özgür Filistin! Yaşasın küresel intifada...

BATMAN İSLAMİ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

HABERE YORUM KAT

1 Yorum