1. HABERLER

  2. EYLEM

  3. BATMAN

  4. Batman'da 55 STK'dan İsrail Protestosu
Batman'da 55 STK'dan İsrail Protestosu

Batman'da 55 STK'dan İsrail Protestosu

​​​​​​​Batman'da 55'i aşkın sivil toplum kuruluşu, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını düzenlenen yürüyüşle protesto etti.

14 Mayıs 2018 Pazartesi 23:49A+A-

Batman'da 55'i aşkın sivil toplum kuruluşu ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını protesto etti.

Mustazaflar Cemiyeti öncülüğünde, kentteki sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla "Batman Kudüs için Yürüyor" teması ile yapılan yürüyüş Pınarbaşı Mahallesi Diyarbakır Caddesinde başladı.

"Kahrolsun ABD, kahrolsun İsrail", "Katil İsrail Filistin'den defol", "Kudüs Filistin'in başkentidir", "Müslüman uyuma Filistine sahip çık", "Kudüs'ün feryadı birleştirecek ümmeti" sloganları eşliğinde Gülistan Caddesi'ne kadar gerçekleştirilen yürüyüş sonunda Kur'an-ı Kerim okundu, dua edildi.

Sivil toplum kuruluşları adına açıklama yapan Mustazaflar Cemiyeti Batman Şube Başkanı Fevzi Aydın, ABD'nin Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

"ABD İslam ümmetini hiçe sayarak, Müslümanların tepki ve öfkesini önemsemeden, İslam ümmetine meydan okuyarak büyükelçiliğini Kudüs'e taşıdı." diyen Aydın, şöyle devam etti:

"Amerika verdiği karardan geri adım atmadı. Yeryüzündeki yaklaşık 2 milyar Müslüman'ın kutsallarını hafife almaktan, onların öfkelerini küçümsemekten çekinmedi. İslam ülkelerinin liderlerinin uyarılarını dikkate bile almadı. İslam ümmeti olarak ilk kıblemiz olan mukaddes Kudüs'ü Yahudilere peşkeş çeken, İsrail'in önünü açıp büyük İsrail'i kurmak isteyen Amerika'ya 'dur' demek tüm Müslümanların, İslam ümmetinin öncelikli görevidir. Gücümüzü birleştirir, vahdet içinde hareket eder, mezhepçilik ve milliyetçilik gibi hastalıkları bertaraf eder, İslam düşmanlarına karşı birlik olursak, İslam düşmanları, Müslümanlara karşı bu kadar cesur ve küstahça davranamazlar."

AA

HABERE YORUM KAT