1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. Batman Özgür-Der'de Gündem Değerlendirmesi
Batman Özgür-Der'de Gündem Değerlendirmesi

Batman Özgür-Der'de Gündem Değerlendirmesi

Özgür-Der Batman şubesinin haftalık seminer programı kapsamında bu hafta cumartesi günü "Gündem Değerlendirmesi" başlığıyla seminer sunumunu Yusuf Çelikal yaptı.

08 Şubat 2015 Pazar 23:35A+A-

Özgür-Der Batman şubesinin haftalık seminer programı kapsamında bu hafta cumartesi günü "Gündem Değerlendirmesi" başlığıyla seminer sunumunu Yusuf Çelikal yaptı.

Dernek salonunda gerçekleştirilen seminerde Yusuf Çelikal, yoğun gündem başlıkları içerisinden öne çıkan ve müslümanlar için öncelik ifade eden konuları ele aldığı sunumuna çözüm süreci ve Cizre olayları ile başladı.

Çözüm sürecinde gelinen aşamadan söz eden konuşmacı hükümetin şu an "tahkim edilmiş ateşkes" üzerinden PKK ile bir anlaşma sağlamaya çalıştığı bilgisine değinerek konunun çerçevesini çizmeye çalıştı:

"Tahkim edilmiş ateşkes ile kastedilen;

1-Ateşkesin sürecin bir parçası olarak resmileşmesi

2-PKK'nin paralel devlet girişimi uygulamalarına son vermesi

3-Yol kesme ve kontrollerine son verilerek seyahat güvenliğinin sağlanması

4-Bölgedeki inşaat ve ekonomik faaliyetin engellenmesine,tahribine son verilmesi

Bu maddeler karşılığında PKK'nin de hükümetten atmasını istediği bazı adımlar var.Örneğin mecliste oylanmayı bekleyen Avrupa Yerel Yönetimler Şartı'nın genel kurula indirilmesi ki bununla idari ve mali anlamda belediyelere anlamlı bir özerklik verilecektir.

Diğer bir beklenti de Öcalan'a geniş hareket imkanı verecek değişikliklerin yapılması" 

Ardından Charlie Hebdo olayını ele alan Yusuf Çelikal, olayın oluş şekli ve arka planını aktardıktan sonra bizlerin olması gereken tutumumuza değindi.

  Geçtiğimiz ayın gündem maddeleri arasında Yüce Divan oylamasının olduğunu hatırlatan Çelikal konunun muhalefet tarafından nasıl ele alındığını, oylamanın sonuçları ve yaşanan "firelerin" nasıl yorumlanması gerektiğini aktardı. Bu konuda Özgür-Der genel merkezin yapmış olduğu açıklamanın adalet açısından daha uygun olduğunu vurguladı.

Ülke gündeminden sonra İslam dünyasındaki gelişmelere değinen konuşmacı S.Arabistan kralının ölümü ardından yerine geçen Kral Selman ile uluslararası denge ve dış siyasetteki değişim sinyallerine değindi. Bu bağlamda özellikle Sisi'nin önceki kraldan aldığı açık desteğin devam etmeyeceğine dair kralın Mısır'a bakışı; Aşırı Amerika yanlısı Bender'in görevden alınması; Gannuşi'nin yeni kral için bölge barışına yeni bir şans olabileceği şeklindeki tespitine vurgu yaptı. 

 Yusuf Çelikal İslam dünyasından Yemen ,Libya ve Tunus'taki son gelişmelere de değinerek böylece sunumunu tamamladı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum