1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. Batman Özgür-Der'de “Gelecek Güne Hazırlığımız” Semineri
Batman Özgür-Der'de “Gelecek Güne Hazırlığımız” Semineri

Batman Özgür-Der'de “Gelecek Güne Hazırlığımız” Semineri

Batman Özgür-Der’de her hafta Cumartesi günleri yapılan sohbetlerin bu haftaki konuğu Abdullah Gündüz hocaydı.

31 Ocak 2015 Cumartesi 23:45A+A-

Abdullah Hoca “Gelecek Güne Hazırlığımız” konulu sohbetine Allaha hamd ederek, peygamberine salat ve selam ederek başladı.

Ey iman edenler Allah’tan korkun ve herkes, yarına ne hazırladığına baksın. Allah’tan korkun, çünkü Allah, yaptıklarınızdan haberdardır.(Haşr 18)

Haşr suresindeki bu ayeti kerimede de belirttiği gibi yarına yani Ahirete ne hazırladığımıza hepimiz bakmalıyız .Çünkü başka ayetlerden de öğrendiğimiz kadarıyla zorlu bir hesap bizleri beklemektedir.Peygamberlerin hayatına baktığımızda üç şey  üzerinde çok durduklarını ve bunun mücadelesini verdiklerini görüyoruz.Bunlardan birincisi insanları Allaha iman etmeye davet ettiklerini, ikincisi peygambere imana davet, üçüncüsü Ahirete imana davet ettiklerini görürüz.

Müslüman’ın Dünya hayatına bakışı Kur'an'ı Kerim'in bizlere anlattığı gibi olmalıdır.Kuranda dünya hayatının kısa ve geçici olduğunu asıl hayatın ve ebedi olanın ise Ahiret olduğunu hazırlığın bu yönde olması gerektiği anlatılmaktadır. Dünya hayatının uzun bir yolculuğa çıkmış birinin dinlenmek için mola verdiği bir yer olarak düşünebiliriz.Ve burada yapacağı hazırlığın bundan sonraki yolcuğu için hayati önemde olduğunun bilincinde olmalıdır.

Bu bilinçte olan Salih Müslümanların dünya malına önem vermediklerini ahreti kazanmak için mallarını infak ettiklerini görüyoruz.Sahabeden bu yolda niceleri hurma bahçelerini,develerini ve o günün şartlarında en değerli mallarını Allah yolunda harcadıklarını görüyoruz.

Kısa mesafeli bir yolculuk için dahi günlerce hazırlıklar yaparız ama bu en önemli ve ebedi yolculuk için hazırlık yapmamak akıl işi olmadığının farkına varabilmeliyiz.

Peygamber efendimize en akıllı insan kimdir? Diye sorulduğunda şöyle cevap vermiştir; ölümü sürekli hatırında tutan ve ölümden sonraya hazırlık yapandır demiştir. Ayrıca yapıp ettiklerini değerlendiren hesabını kitabını bilendir. Hz. Ömer “sizler hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekiniz” demiştir.

Kuran en çok ölüm ve kıyamet üzerinde durduğunu görüyoruz.Ölüm sevdiklerimizden bir ayrılma olduğu için üzülüyoruz fakat Salihlerin ölüm karşısında daha vakarlı olduklarını görüyoruz.Kıyametinde zorlu olduğunun farkında olmalıyız.Peygamberimiz her insanın ölümü onun kıyametidir demiştir.

Dünya meşgalelerimiz bizlerde ağırlık yapmaktadır bunlardan kurtulabilir kendimizi bağımsızlaştırabilirsek daha çok ahretimize odaklanırsak bunun bizim için daha karlı bir alışveriş olacağını bilmeliyiz . Bununla şunu demek istemiyorum dünyayı tamamen boş verelim hiç ilgilenmeyelim demek değildir. Camilerimiz medreselerimiz, derneklerimiz, vakıflarımız diğer İslami yardım ve faaliyetlerimiz içinde içimizdeki zenginlerimizin infakları sayesinde olduğunu bilmeliyiz.Allah bu insanlarımızdan razı olsun İslam davasının bu insanlara da ihtiyacı olduğunu bilmeliyiz.  

Her insan ömrünü nasıl geçirdiğinin hesabını, malının hesabını ve kazandığı ilminin hesabını mutlaka Allaha verecektir.

Ahiret günü inanan inanmayan herkes pişman olacak; inanmayan neden inanmadığına ve kaybettiğine pişman olacak.İnanan ise niye daha fazla çabalamadığına ve mertebesini yükseltemediğine pişman olacak.

Cennet her türlü arzunun ve isteğin gerçekleşeceği yerdir.Cehennem ise her türlü eziyetin ve cefanın verileceği yerdir.Dünya hayatı bunlardan hangisini kazanacağımızın mekanıdır.Bu bilinci sürekli uyanık tutmalıyız.

Abdullah hoca son olarak Rabbimizden hesabımızı kolaylaştırması dileğinde bulundu.

abdullah-gunduz-2.jpg

HABERE YORUM KAT

1 Yorum