1. HABERLER

  2. HABER

  3. Batı’da Lâikçi Kafa İşbaşında
Batı’da Lâikçi Kafa İşbaşında

Batı’da Lâikçi Kafa İşbaşında

Avrupa genelinde yaptığı bilimsel çalışmalar ve araştırmalarla bilinen Kültürlerarası Konsey, genç Müslüman bayanların iş bulma konusunda, meslek hayatında ve üniversitede yaşadıkları zorlukları anlatan bir broşür yayınladı.

27 Eylül 2010 Pazartesi 00:35A+A-

Batı'da Müslüman kadın işe alınmıyor, dışlanıyor, ayrımcılığa uğruyor. Avrupa genelinde yaptığı bilimsel çalışmalar ve araştırmalarla bilinen Kültürlerarası Konsey'in yeni yayınladığı bir rapor, Batı'da Müslüman kadınların yaşadıkları aşağılık saldırıları gözler önüne serdi. Buna göre sadece Müslüman ve tesettürlü oldukları için üstün başarı ve vasıflarına rağmen Müslüman kadınlar eğitimde, iş hayatında ve kamuda dışlanıyor ve ayrımcılığa uğruyorlar.

Avrupa genelinde yaptığı bilimsel çalışmalar ve araştırmalarla bilinen Kültürlerarası Konsey, genç Müslüman bayanların iş bulma konusunda, meslek hayatında ve üniversitede yaşadıkları zorlukları anlatan bir broşür yayınladı.

Konsey Başkanı Torsten Jäger, Sarrazin ve diğerlerinin Müslüman bayanların entegrasyona hazır olmadıklarını iddia etmek ve toplumdan dışlandıklarını inkar etmekle onlara haksızlık ettiklerini belirtti. Broşürde şu ifadeler yer alıyor: "Müslüman genç bayanların birçoğu eğitim almak ve meslek sahibi olmak istiyor. Mesleki eğitim ya da üniversite yoluyla toplumda yerlerini almak istiyorlar. Başkaları için örnek olabilirler ve buna da hazırlar. Fakat Müslüman bayanlar için eğitim ve başarıya değer verme kaidesi çoğunlukla geçerli olamıyor. Üstün başarıları ve vasıflarına rağmen eğitimde, iş hayatında ve kamuda dışlanıyor ve ayrımcılığa maruz kalıyorlar."

DOKTORLAR DAHİ BAŞÖRTÜLÜ HASTALARINDAN RAHATSIZ

Buna göre Kültürlerarası Konsey'in belirlediği başlıca ayrımcılık noktaları şöyle: "İş başvurularında Türk ismi olan ve başörtülü bayanlar sahip oldukları vasıflardan bağımsız olarak mağdur ediliyorlar. Üniversitede notlarının iyi olmasına rağmen kamuda, anaokullarında, hastanelerde ya da bakım evlerinde staj yeri bulmakta zorlanıyorlar Bazı yerlerde uzun süredir çalışan kişilerin işverenleri başörtülü çalışanının müşteri, hasta vb. kişileri kaçırdığını düşündüğü için işine son veriyor. Ev piyasası, sağlık sistemi ve hizmet sektöründe de Müslüman bayanlar sıklıkla ayrımcılığa maruz kalıyorlar. Toplu taşıma araçlarında rahatsız edici durumlar ile karşı karşıya kalıyorlar."

MÜSLÜMAN KADINLARA HAKSIZLIK YAPILIYOR

Konseyden broşüre ilişkin yapılan basın açıklamasında, broşürün Müslümanlar ve Müslüman olmayanların bir arada yaşamına katkı sağlama düşüncesi ile hazırlandığı belirtiliyor. Kültürlerarası Konsey Başkanı Torsten Jäger, mağdurların ifadelerini ve bu konulardaki araştırmaları takip edenlerin, bir süre önce İslam'a ve göçmenlere karşı yaptığı saldırılarla gündeme gelen Sarrazin ve diğerlerinin Müslüman bayanların entegrasyona hazır olmadıklarını iddia etmek ve toplumdan dışlandıklarını inkar etmekle onlara haksızlık ettiklerini hemen fark ettiklerini belirtti.

İş başvurularında Türk ismi olan veya başörtülü Müslüman bayanlar sahip oldukları vasıflardan bağımsız olarak mağdur ediliyorlar. Üniversitede notlarının iyi olmasına rağmen kamuda, anaokullarında, hastanelerde ya da bakım evlerinde staj yeri bulmakta zorlanıyorlar. Bazı yerlerde uzun süredir çalışan kişilerin işverenleri başörtülü çalışanının müşteri, hasta vb. kişileri kaçırdığını düşündüğü için işine son veriyor.

MUSTAFA R. ÖZGÜR / VAKİT

HABERE YORUM KAT