1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Batı Libya’ya Müdahale Etti...
Batı Libya’ya Müdahale Etti...

Batı Libya’ya Müdahale Etti...

BM'nin dün aldığı karardan sonra ilk olarak Libya'yı vurmak için sabırsızca bekleyen Fransa harekete geçti. Bu akşam saatlerinde Fransa uçakları Libya'da ilk hedefleri imha ettiler.

19 Mart 2011 Cumartesi 23:00A+A-

Fransız savaş uçağı, Kaddafi güçlerine ait bir askeri aracı bombaladı. Operasyon Bingazi çevresindeki alanı kapsıyor.

İlk ateş 18.45'te başladı ve Fransız uçağı Libya askeri aracını vurdu. Fransız askeri kaynakları, biri izleme dördü saldırı uçağı olan uçakların Fransa'nın doğusundaki Saint-Dizier üssünden kalktığını belirtti. Kaynaklar, bu "keşif görevinin" bugün akşam üzeri boyunca devam etmesinin beklendiğini, uçakların Libya üzerindeki birkaç saatlik uçuş esnasında hiçbir zorlukla karşılaşmadığını kaydetti.

Fransız yetkililer, uçakların Libya tanklarını hedef alabileceklerini belirtti. Öte yandan İtalyan savaş uçaklarının da Libya semalarında gözlem görevine başladıkları kaydedildi. Kanada uçakları da Libya toprakları üzerinde keşif uçuşu yaptı.

ABD DE DENİZDEN FÜZEYLE VURUYOR

Bu arada, Akdeniz ve çevresinde konuşlanan ABD savaş uçakları ve savaş gemileri de Fransa'nın havadan saldırısının ardından operasyona denizden destek veriyorlar.

Saldırıya İngiltere de katıldı.

EL CEZİRE: 4 TANK VURULDU

El Cezire televizyonu, Fransız savaş uçaklarının ilk saldırısında Kaddafi'ye bağlı güçlerin elindeki 4 tankın vurulduğunu duyurdu.

Fransa Genelkurmay Başkanlığı sözcüsü Albay Thierry Burckhard, yaptığı açıklamada, Charles de Gaulle uçak gemisinin yarın Libya'ya doğru yola çıkacağını bildirdi.

FRANSA UÇAĞI DÜŞÜRÜLDÜ

Libya güçleri bir Fransız uçağını düşürdüklerini açıkladılar. Libya Hükümet Sözcüsü yaptığı açıklamada Haçlı saldırısına maruz kaldıklarını belirtti. Sözcü, BM'nin şartlarını kabul ettikleri ve gözlemci istedikleri halde saldırıya maruz kaldıklarını söyledi. Sözcü, çok sayıda sivilin yaralandığını ve hastanelerin dolduğunu duyurdu.

Libya'da Kaddafi yanlılarının canlı kalkan olarak sokağa çıktıkları bildirildi.

Libya ordusundan yapılan açıklamada, "Haçlı ordusu başkent yakınlarında bir hastaneyi vurdu" denildi.

HABERE YORUM KAT