1. HABERLER

  2. HABER

  3. MAVİ MARMARA

  4. Başpiskopos Cemaatle Namaz Kıldı
Başpiskopos Cemaatle Namaz Kıldı

Başpiskopos Cemaatle Namaz Kıldı

Şu anda Kıbrıs – Gazze etabında bulunan ve bugün ikindi vakti TSİ 15:30’da Gazze’ye doğru hareket eden yardım gemilerinde biribirinden ilginç ve ibretâmiz hadiseler yaşanmaya devam ediyor.

30 Mayıs 2010 Pazar 20:54A+A-

AKŞAM NAMAZINDA SAF TUTTU

Şu anda Kıbrıs – Gazze etabında bulunan ve bugün ikindi vakti TSİ 15:30'da Gazze'ye doğru hareket eden yardım gemilerinde biribirinden ilginç ve ibretâmiz hadiseler yaşanmaya devam ediyor. "Mavi Marmara" gemisinde bulunan Papaz Hilarion Capueci, cemaatle birlikte akşam namazı kıldı. Vatikan'da Bulunan Sürgündeki Qûdüs Başpiskoposu Hilarion Capueci, gemide cemaatle kılınan akşam namazında cemaatle birlikte saf tuttu. Vatikan'da ikamet eden, Filistin asıllı, Qûdüs Başpiskoposluğu yapmış, 4 yıl İsrail hapishanelerinde yatmış olan Papaz Capueci, namazda imâmın hemen arkasındaki ilk safta yerini aldı. 88 yaşında olan ve ayakta durmakta bile zorlanan Capueci'nin buna rağmen böyle bir eylem ortaya koyması, gemideki "onur ve izzet yolcularının" büyük takdir ve teveccühünü kazandı. Yaşlı hayli ilerlemiş olan Capueci'ye her rükû ve secdeye gidişinde sağında ve solunda bulunan kişiler, düşmemesi için bir eliyle tutarak yardım ettiler.

32 YIL SONRA VATAN TOPRAĞINA AYAK BASACAK

Sürgündeki Qûdüs Başpiskoposu Hilarion Capueci, tam 32 yıldır sürgünde yaşıyor ve kendi ülkesine, Filistin'e gidemiyor. Eğer "onur ve izzet yolcularının" gerçekleştirdiği bu "Su İntifadası" başarıya ulaşır ve gemiler Gazze'ye ulaşırsa, Papaz Capueci 32 yıl aradan sonra kendi ülkesinin topraklarına ayak basmış olacak. Vatikan'da ikamet eden Hilarion Capueci, yolculuktan önce Antalya şehrindeki Kepez Spor Tesisleri Kapalı Spor Salonu'nda "onur ve izzet yolcularına" yaptığı konuşmada, "32 yıldır kendi vatanımdan uzakta, sürgünde, Filistin halkından uzakta yaşamaya mahkum edildim. Bunca yıl aradan sonra Gazze'den başlayarak Filistin topraklarını ve Filistin halkını yeniden görmenin heyecanı ve mutluğunu ifade edecek kelime bulamıyorum. 32 yıl sonra ilk kez bu gemilerle Filistin topraklarına, kendi ülkemin topraklarına ayak basacağım. Ne kadar zorlu, ne kadar uzun süreli olursa olsun, İsrail işgaline karşı mücadele edip kendi vatanımıza kavuşma arzumuzdan asla vazgeçmeyeceğiz. Biz yardımları Gazze halkına teslim edip geri döneceğiz ama Qudüs, özgür ve bağımsız Filistin'in başkenti olana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. İsrail ne yaparsa yapsın, Allâh'ın yardımıyla galip geleceğimize inanıyoruz. Allâh'ın yardım ettiği insanlara kim ne yapabilir ki?" Allâh'ın yardımıyla özgür ve bağımsız Filistin devletini, kendi devletimizi kuracağız. Başkenti Qudüs olan Filistin devletini kurana kadar mücadeleye devam edeceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

 

İbrahim Sediyani

Haksöz Haber / Akdeniz Açıkları (KIBRIS)

HABERE YORUM KAT